Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

Sotsiaaldemokraadid peavad täna riigikogus olevat uut töölepingu seaduse eelnõu kardinaalselt erinevaks sotsiaalministeeriumi jaanuaris jahmatavalt avalikustatud eelnõust ning on valmis koos sotsiaalpartneritega eelnõu täpsustama.

„Määravam kui mistahes poliitiline otsus on see, et täna riigikogus olev uus töölepinguseadus on saavutatud töötajate- ja tööandjate vahelise kokkuleppena,“ ütles sotsiaaldemokraat ja sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof.

Peale jaanuarikuist töölepinguseaduse eelnõu välja tulekut oli sotsiaaldemokraatide tungiv nõudmine, et korralik eelnõu peab valmima koostöös tööturu kõigi osapooltega ja täna arutatav eelnõu on selles koostöös sündinud. „Eelnõu, mis valmis ühepoolselt sotsiaalministeeriumis ei esindanud töötaja huve absoluutselt,“ lisas Pikhof. „Uus eelnõu kaitseb töötajaid paremini ja vastab muutuvale olukorrale tööturul.”

Oluline võit eelnõus on, et töötaja hakkab saama hüvist ka omal soovil töölt lahkumise korral ning töötuskindlustuse hüvitis tõuseb 70%-ni senisest töötasust praeguse 50% asemel. Ka töötutoetus suureneb poole alampalga suuruseni. „Sotsiaaldemokraadid on veendunud, et sissetulek peab inimesel olema ka uue ameti otsingul ja omandamisel,” ütles Pikhof.

Uue eelnõu järgi võtab Töötukassa osa koondamishüvitise maksmiskohustusest enda peale, mille maksavad kinni kõik tööandjad koos mitte töötajad. Tööturuamet ühineb töötukassaga, mis tähendab et nii töötu abiraha maksmine kui uue töökoha leidmine töötule on ühe ameti kohutused, mis aitab luua uusi töökohti ja suurendab tööhõivet.

Ka soosib eelnõu senisest enam pereväärtusi, sest töötajal on õigus perekondlike kohustuste täitmiseks, nagu puuetega inimese või lapse eest hoolitsemine, saada mõistlikus ulatuses vaba aega ja töötasu säilib. Uus seadus kaitseb seega ka üle 3-aastast last kasvatavat vanemat, mida tänane seadus ei tee.

Lisainfo:
Heljo Pikhof
Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige, sotsiaalkomisjoni esinaine
511 9637
[email protected]

Edastas:
[email protected]

Tagasiside