Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna riigikogus vastu võetud ja järgmise aasta 1. juulist kehtima hakkav töölepinguseadus on hea näide toimivast kodanikuühiskonnast, sest on kokku lepitud töövõtjate ja tööandjate koostöös. Sotsiaaldemokraatide hinnangul valmis sisuliselt täiesti uus, töötajale turvalisem seadus kui aasta alguses sotsiaalministeeriumi poolt välja käidu.

„Sotsiaaldemokraadid hääletasid uue töölepinguseaduse poolt, sest selle seaduse tingimused leppisid kokku ka ametiühingud,” ütles sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof (SDE).”Meie nõudsime tööturu osapoolte vahelist kokkulepet ja nüüd austame seda – tegemist on suure võiduga meie kodanikuühiskonnale.”

„Ajal, mil töövõtjad ja –andjad töölepinguseadust kokku leppisid, ei olnud olukord tööturul veel nii kiiresti muutuv ja eks seadus on sama ka pool aastat varem jõustudes,” arvas Heljo Pikhof. „Olukord nõuab nüüd uue seaduse põhjalikku selgitamist inimestele, mida sotsiaaldemokraadid teevad. Ja riigikogus on plaanis korraldada 2009. aasta alguses olulise tähtsusega riikliku küsimuse „olukorrast tööturul” arutelu.”

Uue seaduse kohaselt hakkavad saama töötukassast toetust ka need töötud, kes on töölt lahkunud omal soovil.„See on äärmiselt oluline punkt kõigile töötajaile, sest tänase seaduse järgi ei ole omal soovil ametist lahkujal õigust sissetulekule uue töö otsimise ajal, mis asetab sundseisu paljud raskustes ettevõtete töötajad,” ütles sotsiaaldemokraat ja sotsiaalkomisjoni esinaine Heljo Pikhof.

Töötushüvitise summa tõuseb praeguse seaduse 50% asemel 70%-ni töötasust.

„Kõige rohkem tuleb uus seadus kasuks tööturul kehvemas seisus olevale töötajale, näiteks neile, kel on raske leida uut töökohta. Aga need inimesed vajavadki rohkem tuge,” arvas sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Eiki Nestor uuest töölepinguseadusest.

Uus seadus hakkab kaitsema oluliselt rohkem pereväärtusi, sest töötajal tekib võimalus saada perekondlike kohustuste täitmiseks vaba aega töötasu säilides (näiteks lapse eest hoolitsemiseks).

Uue seadusega käib kaasas sotsiaaldemokraatide ettepanek liita tööturuamet ja töötukassa, mille tulemusena töötule abiraha maksmine ja töökoha leidmine on ühe ameti kohustus, mis suurendab tööhõivet.

Lähiajal peaksid tööandjad olema ka tänasest rohkem huvitatud tasemekoolituse pakkumisest töötajale, sest see muutub uue seaduse vaidlemiste tulemusena soodsamaks.

„Murelikuks teeb uue seaduse puhul, et sõnastus jätab soovida ja võib olla raskesti arusaadav,” lisas Heljo Pikhof.

Lisateave:
Heljo Pikhof
Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige, Sotsiaalkomisjoni esinaine
511 9637
[email protected]

Karin Tammer
SDE pressiesindaja
555 89 250; 631 6650
[email protected]

 

 

 

 

 

Tagasiside