Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
24. aprill

 

Sotsiaaldemokraadid hääletavad neljapäeval riigikogus uue jahiseaduse vastu, mis oma praegusel kujul soosib metsloomade üleküttimist ja tõrjub jahipidamisest eemale kõhnema rahakotiga jahimehed.

„Uus jahiseadus lähtub põhimõttest: mida rohkem küttimist ja jahiturismi, seda parem. Ta teenib selgelt suurmaaomanike huvisid. Valdav enamus maa- ja metsamehi võivad vaid und näha seaduse väidetavatest hüvedest ja omanikuõiguse realiseerimisest,“ ütles Tiit Tammsaar täna eelnõu teisel lugemisel. Tammsaare sõnul muudab eelnõu jahipidamise tunduvalt kallimaks, tehes ta valdavalt kohalike rahameeste ja välismaiste jahituristide lõbuks.

„Kui reformistidest võib veel kuidagi aru saada, siis eriti piinlik on mul jahimehed hüljanud Isamaa ja Res Publica Liidu pärast,“ lausus Tammsaar.

Karel Rüütli peab äärmiselt ebaõnnestunuks jahiseaduse ulukikahjustuste peatükki, mis paneb metsloomade poolt põhjustatud kahjustuste hüvitamise täielikult jahimeeste õlgadele. „Ulukid ei ole ainult jahimeeste vastutada. Kuidas saab vaid jahimeestelt nõuda sisse põllukultuuridele ja metsale tekitatud kahju,“ rääkis Rüütli.

„Jahindusele on selline lahendus hukatuslik, sest ta toob kaasa sõraliste üleküttimise. Selle tagajärjel kaob suurkiskjate toidubaas, mis omakorda tähendab näljaste kiskjate rünnakuid kariloomadele.“ On ilmselge, et hüvitamises peab osalema ka riik, lisas Rüütli.

Uue jahiseaduse kitsaskohtadest rääkisid riigikogu kõnetoolist ka Rein Randver ja Kalev Kotkas.

Sotsiaaldemokraadid peavad kahetsusväärseks, et koalitsioon ei soovinud metsa kui Eesti üht suurimat loodusrikkust ja kümneid tuhandeid inimesi otseselt mõjutava seaduse osas kompromisse otsida.

Neljapäevasel eelnõu lõpphääletusel on koalitsiooni käes Eesti looduslik tasakaal ja ulukite säilimine, leiab SDE fraktsioon.

Täiendav info:
Karel Rüütli, 5246312
Tiit Tammsaar, 5039108
 

 

Tagasiside