Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna riigikogus esimesel lugemisel olev sotsiaaldemokraatide fraktsiooni ettepanek asendab senise kolmekordse keskmise palga ehk 35 316 kroonini küündiva vanemapalga ülempiiri kahekordse Eesti keskmise palgaga.
 
„Juba eelmisel aastal kulus meil vanemahüvitisele rohkem raha kui riiklikele peretoetustele kokku,“ ütles sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige Heljo Pikhof, lisades, et vanemahüvitise maksimumi ja miinimumi vahe on rohkem kui seitsmekordne.

„Ebaproportsionaalselt kõrgele vanemahüvitise ülempiirile tuleb pidurit panna ja nõuda, et ülempiiri alandamisest kokku hoitud raha läheks töö kaotanud vanemate lastega peredele.“
 
2010. aasta riigieelarves kerkib vanemahüvitise lagi veel 4587 krooni ja selle maksmiseks kuluv summa kasvab tervelt 85 miljoni krooni võrra. „Vanemahüvitis on ainuke sotsiaaltoetus, mis majandussurutises suureneb,“ märkis Heljo Pikhof.
 
 „Meie pakutud uus vanemahüvitise arvutamise kord võiks jõustuda tuleva aasta 1. juulist ja allapoole lastud lagi rakenduks neile vanemaile, kellele määratakse vanemapalk peale uue seaduse jõustumist – siis ei ole muudatus ülearu järsk,“ lisas Pikhof.
         
Sotsiaaldemokraatide algatatud eelnõu jõustumisel hoiaks riik 2010. aastal kokku 19,4 miljonit krooni, 2011. aastal 78 miljonit krooni ja alates 2012. aastast 138 miljonit krooni aastas.
 
Lisateave:
Heljo Pikhof
SDE fraktsiooni liige, sotsiaalkomisjon
51 19 637
 
 
 
 

 

 

 
Tagasiside