Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraatide fraktsioon saatis peaminister Andrus Ansipile kirja, milles teeb ettepanku peatada protsess, mille eesmärgiks on rajada tuumaelektrijaam Suur-Pakri saarele.

„Pakri saarte puhul on tegemist nii kultuuriloolise kui ka loodusliku mitmekesisuse poolest haruldase killuga Eestimaast,“ ütles sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige Mark Soosaar. „Nii Suur-Pakril kui ka Väike-Pakril asuvad looduskaitsealad, millede säilitamine tuumajaama ehitamise korral pole võimalik.“
 
Tuumaelektrijaama ehitamine Suur-Pakrile seab Eesti Vabariigi rahvusvahelise maine kahtluse alla veel ühel väga tõsisel põhjusel. Saare endised elanikud ja nende järglased Rootsis loobusid oma õigusjärgsest maaomandist Eesti riigi kasuks tingimusel, et saar säilitatakse kõigi seal olnud inimasustuse märkidega kui mälestuspark. „Tuumajaama ehitamine tähendaks selle kokkuleppe rikkumist ning seaks riigi häbiväärsesse valgusesse. Pole ka välistatud piinlikud rahvusvahelised kohtuasjad,“ lisas Soosaar.
 
Kindlasti on vaja arvesse võtta asjaolu, et vahetus naabruses asuval Väike-Pakril on taastunud aastaringne püsiasustus ning see kasvab jõudsalt. „Tuumajaama puhul lõigatakse läbi nende inimeste õigustatud ootus, mis toetub püsiasutusega väikesaarte seadusele ja mis on nõudnud suurt inimlikku mehisust ning rahalisi vahendeid,“ seisab kirjas peaministrile.
 
Sotsiaaldemokraatide fraktsioon loodab kirjas, et valitsusjuhi sekkumisel peatatakse Suur-Pakri maade üleandmine majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile eesmärgiga müüa need Eesti Energiale ning seeläbi lappida 2010. aasta eelarveauke. 
 
„Eesti väikesaared on hindamatu väärtus, mille müük ei tohi saada meie rahvuslikuks häbiks,“ ütles Soosaar.
 
Lisateave:
Mark Soosaar
SDE fraktsiooni ja keskkonnakomisjoni liige
50 24 947
 
Tagasiside