Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraadid peavad alanud aastal üheks olulisemaks probleemiks kodu turvalisuse tagamist ning teevad ettepaneku maksta riikliku toetusena kodulaenu intressipuhkust neile eluasemelaenu võtnud peredele, kus pereliige on kaotanud töö või kus kasvab vähemalt üks laps.

„Kõige kiiremaks lahenduseks peavad sotsid hättasattunud inimestele kuni ühe aastast kodulaenu intressipuhkust, sest intressid on laenuperioodi algusaastail suuremad laenu põhiosa maksetest,” ütles sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimees Indrek Saar.

Riik ei anna tagastamatut abi, vaid võtab kodulaenu saajalt kohustuse tagada intressipuhkuse ajal tasutud summa teatud perioodi, näiteks 5 – 10 aasta vältel.

Kodulaenu intressipuhkust makstakse tingimusel, et laenu andnud pank nõustub andma laenuvõtjale laenu põhiosa tagasimaksel samuti maksepuhkust. Toetused makstakse välja sihtasutuse Kredex kaudu ja riik peab tagama Kredexile täiendavad vahendid.

Maksimaalne riigipoolne summa intressipuhkuse tasumisel võiks olla 10 000 krooni kuus, sest väga suurte laenusummade puhul ei lahenda valitsuse lühiajaline abi laenumaksetega tekkinud probleeme.

Hinnanguliselt 150 000 perel on viimastel aastatel võetud laen kodu soetamiseks või renoveerimiseks ja samasuguseid laenuvõtjate abistamise skeeme plaanitakse kasutada ka teistes Euroopa Liidu riikides.

„Heal ajal võetud laen võib alanud aastal paljudele töö kaotanud inimestele ülejõu käia, seega on vaja jõulist riigipoolset sekkumist,” ütles Saar. „Üleöö kodust ilma jäämine on äärmiselt valus löök ja riigi kohus on püüda neid aidata.”

Hättasattunute aitamiseks kuluks 2009. aastal kuni 180 miljonit krooni.

Lisateave:
Indrek Saar
Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimees
50 82 436
[email protected]

Karin Tammer
SDE pressiesindaja
555 89 250; 631 6650
[email protected]

www.sotsdem.ee

 

 

 

Tagasiside