Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraadid ei toetanud riigikogus 2010. aasta riigieelarvet, sest täielikult euro tulekule allutatud eelarve ei paku samas kindlust, et Eesti ikka 2011. aastal eurole üle läheb.

Sotsiaaldemokraadid peavad eurole üleminekut Eesti majanduse elavdamiseks väga oluliseks. Just sel põhjusel hääletasid nad täna vastu eelarvele, mis ei pruugi tagada oma praegusel kujul euro tulekut ning kahjustab eelkõige väiksema sissetulekuga ning töötute inimeste huve.

„Retoorikas on eurost kui eesmärgist saanud vahend. Kõik, mis vähegi müügikõlbulik, on maha müüdud. Kõik, mida saab vähegi tuludesse kanda, on tuludesse kantud ja ometi ei saa me kindlad olla, kas see pingutus on küllaldane,“ märkis Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Eiki Nestor.

Nestori sõnul on eurole suunatud jõupingutused tuleva aasta eelarves kaheldava väärtusega ja täis küsitavusi. Sotsiaaldemokraatide esitatud ettepanekud kohtlesid palju õiglasemalt ühiskonna nõrgemaid ja oleksid läbimineku korral kindlustanud sajaprotsendiliselt ka euro tuleku.

Eelarve tõestab Nestori väitel ühtlasi kujukalt, et rahandusministeeriumil oli õigus, kui ta tänavu kevadel tõdes, et nii 2009. kui 2010. aastal on kärbete kõrval möödapääsmatu ka tulubaasi tõstmine. Toona leidis näiteks Rein Lang, et rahandusminister Ivari Padar rikkus maksutõusu sõnumiga ära Eesti rahvusvahelise maine. Tänaseks on Reformierakond ning Isamaa ja Res Publica Liit tõstnud roheliste toel käibemaksu, keskkonnatasusid ning alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi. „Kas keegi võimuliidust soovib sel teemal jätkuvalt Padarit süüdistada? Maksumuudatused tulude alusel oleksid olnud õiglasemad,“ osutas Nestor.

Riigi rahanduslikku stabiilsust on aidanud eeskätt hoida 2008. aastal ja 2009. aasta veebruaris tehtud rasked otsused. Neist esimeste mõjul oli valitsussektori puudujääk läinud aastal 2,7 protsenti SKPst, mis toetab selgelt meie europüüdlusi, lisas Nestor. „Kiidan Padarit ja kolleege, kellega koos raskeid, kuid vajalikke otsuseid tehti,“ sõnas ta.

Lisainfo:
Eiki Nestor
[email protected]
5183432

——
Piret Pert
Kommunikatsioonijuht
Sotsiaaldemokraatlik Erakond
Ahtri 10a, 10151 Tallinn
E-post: [email protected]
GSM: +372 525 2001
Tel: +372 611 6041
Skype: piretpert
http://twitter.com/sotsdem
http://www.pihl.ee

Tagasiside