Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
10. mai

 

Sotsiaaldemokraadid hääletasid riigikogus kõrgharidusreformi vastu, kuna nad seisavad kvaliteetse ja tõeliselt tasuta kõrghariduse eest, mida aga uus seadus ei taga.

„Täna kõlavad propagandistlikud kõned sellest, kuidas reform parandab õppe kvaliteeti ja ligipääsu kõrgharidusele. Sotsiaaldemokraadid ei usu kumbagi neist valimisplatvormidest maha loetud lausetest,“ ütles Jevgeni Ossinovski parlamendi kõnetoolist.

Ossinovski kinnitusel vähendab uus kord, kus ülikoolide rahastamine sõltub ennekõike läbirääkimistest ministriga, ülikoolide sõltumatust. Ta toob paratamatult kaasa ülikoolide vahelise kõrilõikamise selle pärast, kes milliseid erialasid ja mis ulatuses õpetab, mõjutades nii õppe kvaliteeti. „Just autonoomia äravõtmise pärast tõmbusid ülikoolid tagasi ka haridusreformi arutelust – ühed loodavad, et saavad uuest süsteemist Aaviksoolt rohkem raha; teised kardavad, et kui nad ministri vastu lähevad, jäävad hoopis rahast ilma,“ ütles Ossinovski.

Vajadus iga hinna eest semestris 30 ainepunkti kokku saada ei aita tema sõnul kuidagi tõsta üliõpilaste teadmiste taset. „Soov üliõpilasele võimalikult kiiresti diplom kätte anda jätab tahaplaanile selle, mis paberi taga tegelikult on,“ lausus Ossinovski.

Sotsiaaldemokraadid on samuti seisukohal, et reform halvendab vaesematest peredest pärit üliõpilaste ligipääsu kõrgharidusele ning suurendab seeläbi hariduslikku kihistumist. Nimelt ei kavatse valitsus esitada sellist õppetoetuste süsteemi, mis kehvemal järjel tudengeid ka tegelikkuses aitaks. 135 euro suurune vajaduspõhine toetus ei ole äraelamiseks piisav. Lisaks teevad 100-protsendiline õppekava täitmise nõue ja õppetoetuse arvestamine toimetulekutoetuse saamisel tulude hulka vaesemate üliõpilaste hakkamasaamise pea võimatuks, selgitas Ossinovski.

Täiendav info:
Jevgeni Ossinovski
5545420

 

 

Tagasiside