Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraatlik Erakond

 

 

Pressiteade

11. november

 

 

Sotsiaaldemokraat ja maaelukomisjoni esimees Kalev Kotkas kinnitas täna riigikogus, et maaelu uue kasvu mootoriks peab saama kodumaine põllumajandus, mille potentsiaal on suurel määral kasutamata.

 

„Majanduslikus mõttes valitseb meil täiesti absurdne olukord. Meil on ühe elaniku kohta Euroopas põllumajandusmaad kõige rohkem, aga samas toodame oma sisetarbimisest vaid kümme protsenti marju ja puuvilju, 70 protsenti juur- ja köögivilju ning 80 protsenti teravilja,“ märkis Kotkas. Moonutatud turukonkurentsi tingimustes ei saa aga põllumehelt nõuda toodangu olulist kasvu.

 

Kotkase kinnitusel on mitmete põllumajandusega seotud probleemide lahendamise võti poliitikute käes.

 

„Sotsiaaldemokraadid toetavad erimärgistatud diislikütuse ülemäära kõrge aktsiisimäära alandamist Euroopa Liidu nõutud miinimummäärani. Meie selge eesmärk on vähendada toiduainete käibemaks viie protsendini. Kolmandaks taotleme põllumajanduse otsetoetuste suurendamist,“ loetles Kotkas. Ta avaldas kahetsust, et SDE fraktsiooni ettepanek suurendada otsetoetusteks makstavat summat 120 miljoni krooni võrra põrkus riigieelarve menetlemise käigus koalitsioonierakondade vastuseisule.

 

Oma ettekandes samuti põllumajandusele keskendunud Jaanus Marrandi hinnangul peab riik toetama elujõulisi põllumeeste ühistuid, kes suudavad ka ise võtta olulisi majanduslikke riske. „Ainult põllumajandustootjate ühinemine ja kogu ahela kontrollimine tootmisest kaupluseni suudab tagada ka tasakaalustatud hinna nii tootjale kui tarbijale,“ rääkis Marrandi.

 

Ta nimetas täiesti arusaamatuks põllumajandusministeeriumi poliitilist otsust lõpetada peaaegu täielikult Eesti toidu programm.

 

„Põllumehed peavad selja sirgeks lööma ja suutma oma huvide eest ise seista. Olukord, kus põllumeeste organisatsioonidele võib kergesti erakonnapoliitilise sildi külge panna, ei saa kuidagi olla nende endi huvides,“ lausus Marrandi.

 

 

Täiendav info:

Kalev Kotkas

5037976

Jaanus Marrandi

5143233

 

Tagasiside