Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
13. jaanuar

Majandusminister Juhan Partsil tuleb sotsiaaldemokraatide nõudmisel anda riigikogu ees aru reisirongiliikluse käpardliku korraldamise eest, mis on toonud inimestele hulgaliselt lisaprobleeme.

„Aasta alguse rongiliikluse hädades on suuresti süüdi majandusministeerium, kes sõlmis riigi nimel ELRONiga lepingu, mis kubiseb vigadest. Raudtee-ettevõtjale pandud kohustused on pealiskaudsed ja kohati üksteisega vastuolus,“ ütles majanduskomisjoni liige Jaan Õunapuu. „Näiteks rongide väljumiste arv ja nõuded rongide salongidele hakkavad kehtima alles aprillis, kuigi rongid asusid sõitma kolm kuud varem.“

Paraku ei arvestanud ministeerium riigi tellimuse esitamisel rongide suurema täitumisega tipptundidel, mistõttu on rongid puupüsti täis ja inimesed peavad pikalt püsti seisma, sõnas Õunapuu. „Kohati tundub, et minister pole aru saanud sellest, et raudteel käib inimeste ja kaupade vedu erinevate reeglite järgi. Ministril ja ministeeriumil oli võimalus valmistada ELRONiga ette leping, mis oleks vastanud reisijate tegelikele vajadustele. Nüüd hakatakse ette teada olnud probleeme lahendama alles pärast ajakirjanduslikku tormi,” lisas Õunapuu.

Seetõttu küsivad sotsiaaldemokraadid Partsilt, miks kehtivad ELRONi rongides väga tagasihoidlikud reisijateveo miinimumnõuded ja miks ei jõustunud kvaliteedinõuded juba 1. jaanuaril. „Kui oli teada, et osa uusi ronge saabub Eestisse alles suvel, siis miks ei tehtud mõne teise vedajaga pooleks aastaks lepingut puudujäävate mahtude osas,“ seisab arupärimises, mille fraktsioon täna üle annab.

Partsil tuleb ka öelda, miks ta koheselt riigifirma juhte korrale ei kutsunud ja kas regionaalpoliitika uueks suunaks on arvestada ainult suuremate keskustega. Samal ajal peavad maal elavad inimesed Õunapuu sõnul kehva rongi-ja bussiliiklust trotsides ise hakkama saama. Kuna Parts on rääkinud avalikult Edelaraudtee väljapressimisest ehk lubadusest reisijatevedu peatada, mis vastavalt hädaolukorraseadusele on julgeolekuoht, tahavad arupärijad ministrilt teada ka seda, millised olid tema tegevused siis, kui see oht tekkis.

„Teie ministriks oleku ajal on olnud üks skandaal teise otsa, te ei ole suutnud ministeeriumi haldusala hallata. Rahulolematust on nii riigikogus, kuid mis kõige tähtsam, ka need, kes teid end teenima on kutsunud, pole teiega rahul. Kas ei ole aeg ülejõu käivast ametist loobuda?,“ märgivad sotsiaaldemokraadid.
 

Täiendav info:
Jaan Õunapuu
5174725

 

 

Tagasiside