Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraadid esitasid täna riigikogule seaduseelnõu, mis välistab praeguse olukorra, kus paljud eluasemelaenu võtnud pered kaotavad oma kodu, kuid jäävad endiselt pangale pikkadeks aastateks võlgu suuri summasid. 

„Sotsiaaldemokraatidel on seaduseelnõuga kaks eesmärki: esiteks soov korrastada tulevikus meie pangandusturgu nii, et riskid eluasemelaenu võtja ja eluasemelaenu andja vahel on õiglasemalt jagatud. Teiseks soovime aidata inimesi, kes on kriisi tingimustes sattunud majanduslikku olukorda, kus kohustused panga või kiirlaenufirma ees ületavad eraisiku vara ja sissetulekuid,“ ütles sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige Hannes Rumm eelnõu üleandmisel.
 
Kuna tänaste eluasemelaenuga hädasolijate probleemi põhiseaduses sätestatud õigustatud ootuse põhimõtte kohaselt tagasiulatuvalt lahendada ei saa, teevad sotsiaaldemokraadid ettepaneku muuta pankrotiseadust, et lihtsustada võlgadest vabanemist.
 
Võlgadest vabastamise ajavahemikku soovivad sotsiaaldemokraadid pankrotiseaduses lühendada viielt aastalt ühele aastale, samuti suurendatakse seda osa jooksvatest sissetulekutest, mida võlgnik endale võib jätta 25 protsendini. Täna kehtiv regulatsioon järgi peab võlgnik loovutama esimesel aastal võlausaldajatele 100, järgmisel 85, ülejärgmisel 80 ja sellest edasi 75% oma sissetulekust.
 
„On selge, et see periood on liiga pikk ja ära antava sissetuleku osa on selle aja kohta ebamõistlikult suur. Tegelikus elus hakkavad võlgnikud oma tegelikke sissetulekuid varjama ning raha ei õnnestu neilt kätte saada niikuinii,“ lisas Rumm.
 
Sotsiaaldemokraatide pakutud muudatus võimaldab laenude tagasi maksmisega hätta sattunud peredele valida senisest palju leebem pankrotimenetlus ning pöörduda aasta pärast tavalise elukorralduse juurde.
 
„Sotsiaaldemokraatide nägemuse järgi julgustab tänane seadus nii panku kui ka laenukontoreid vastutustundetult laenu andma, sest loodetakse asjaolule, et küll need võlad inimeselt aastate jooksul kätte saadakse. Meie tehtud muudatus suurendab kaudselt laenuandjate riske ja nad peavad edaspidi märksa hoolikamalt laenu andmist analüüsima,“ selgitas Rumm.
 
Kodulaenu võtja vastutus peab sotsiaaldemokraatide hinnangul tulevikus piirduma tagatisvara maksumusega. Pankadel on suurem pädevus kinnisvara hindamisel kui üksikisikul ning seetõttu peavad nad erinevalt praegusest jagama klientidega võrdselt riski ja vastutust eluasemelaenude eest, leiavad sotsiaaldemokraadid.
 
Lisateave:
Hannes Rumm
SDE fraktsiooni ja põhiseaduskomisjoni liige
52 37 525
 
 
 
Tagasiside