Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
19. detsember

Riigikogus võttis täna vastu sotsiaaldemokraatide algatatud seaduse, mis parandab ära õppetoetuste süsteemi mõned puudused ja muudab toetuse maksmise üliõpilaste jaoks õiglasemaks.

Riigikogu tühistas õppetoetuste seaduse praagi, mis jättis vajaduspõhise toetuseta need üliõpilased, kelle gümnaasiumis õppivad õed või vennad olid saanud 18-aastaseks. Lisaks loeb seadus nüüd üliõpilase alaealistele sugulaste kõrval pereliikmeteks ka tema kuni 24-aastased õed ja vennad, kes õpivad ka ise kutse- või kõrgkooli statsionaarses õppes nominaalkoormusega.

„Oleme haridusministeeriumile tänulikud abi eest seaduse täiendamisel. Edaspidi saab vajaduspõhist õppetoetust taotleda n-ö jooksvalt iga kuu, mitte ainult kaks korda aastas kindlatel kuupäevadel,“ ütles kultuurikomisjoni liige Jaak Allik.

Alliku väitel ei leidnud esialgu lahendust õppetoetuste süsteemi põhiprobleem, milleks on tõsiasi, et toetust saab esialgu planeeritud 39 protsendist esmakursuslastest vaid 16 protsenti tudengitest. „Erinevalt ministrist, kes peab põhjuseks noorte vähest informeeritust, leiame, et põhjuseks on toetuse määramise valed lähtealused, mis ei arvesta tudengite tegelikku majanduslikku olukorda,“ lausus Allik.

Sotsiaaldemokraadid toetavad Üliõpilaskondade Liidu ettepanekuid, mis teeksid kogu süsteemi operatiivsemaks ja tõhusamaks. Kultuurikomisjon tuleb vajaduspõhiste õppetoetuste juurde tagasi veebruaris. „Loodame, et süsteemi parandamisel liigutakse suurema usalduse ja mitte kontrolli suunas. Igal juhul on antud seadus oluline samm mõistuspärasuse poole,“ lausus Allik.

Täiendav info:
Jaak Allik
5030664

 

 

Tagasiside