Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraatide fraktsioon on vastu valitsuse plaanitud elektriaktsiisi  ja kütuseaktsiisi täiendavale  tõusule, sest see tabab kõige valusamini just madalama sissetulekuga elanikkonda.

„Juulist tõsteti käibemaksu ja nüüd tahetakse  valitsusliidu ja Strandbergi sõprade kokkuleppe alusel tõsta elektriaktsiisi , bensiini ja diiselkütuse aktsiisi ning vähendada soodustusi eriotstarbelise kütuse tarbijatele ,“ ütles Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Eiki Nestor. „Kaudsete maksude tõus tähendab riigieelarve täitmist  vaesemate  ja keskmise sissetulekuga inimeste arvelt , kelle taskust võetakse riigile veel täiendavad 400 miljonit krooni. “
 
Täna rahanduskomisjonis rahandusministri juuresolekul läbi arutatud muudatuste alusel tõuseks bensiini ja diiselkütuse hind 6,2 %, mis lisaks bensiiniliitri hinnale 45 senti ja diiselkütuse hinnale 42 senti. Oluliselt tõuseb eriotstarbelise diiselkütuse ja kerge kütteõli aktsiisimäär. „Kui põllumehed oleks oma meeleavalduse selle nädala kolmapäevale kavandanud, siis poleks nad Toompea ette platsile ära mahtunud,“ ütles Nestor.
 
Kui ülalmainitud maksutõusud on kavandatud alates 1.jaanuarist, siis elektriaktsiis tõuseb 1. märtsist 50 kroonilt megavatt-tunnilt 70 krooni suuruseks. 
 
„Kuni 3% tarbijahindu tõstev maksutõus on võimuliitlaste väitel vajalik vaid tulude suurendamiseks. Siin pole kübetki sellest, mida saaks nimetada keskkonnasäästlikuks maksustamiseks, sest keskkond ei võida siit sentigi. Eelarvepositsiooni on parandada vaja, aga mitte nii, et keskmise ja sellest madalama sissetulekuga inimeste maksukoormus tõuseb oluliselt ja rohkem teenivad panustavad vähem,“ kommenteeris Nestor.
 
 
 
Lisateave:
Eiki Nestor
SDE fraktsiooni esimees, rahanduskomisjoni liige
51 83 432
Tagasiside