Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
6. juuni

 

Sotsiaaldemokraatide kinnitusel peab valitsus omavalitsustele õiglaselt ja täies ulatuses hüvitama maamaksuvabastusest tingitud tulude alalaekumise, sest vastasel juhul tabab paljude linnade ja valdade eelarveid 2013. aastal puudujääk.

„Kui valitsusliit tõi läinud aastal riigikogusse koduomanike maamaksust vabastamise seaduse, kinnitasid algatajad korduvalt, et riigieelarvest kompenseeritakse omavalitsustele selle maksusoodustuse tõttu saamata jääv tulu,” ütles Kajar Lember. ”Täna on näha, et vaatamata kõrgelennulistele lubadustele valitsus kas ei suuda või ei soovi omavalitsustele õiglast hüvitist pakkuda. On selge, et seaduse rakendamine toob paljude linnade ja valdade jaoks kaasa väga otsese rahalise puudujäägi.“

Lemberi sõnul on planeeritav kompenseerimismehhanism selgelt puudulik, mis ei taga omavalitsustele nende tulubaasi säilimist varasemal tasemel. ”Koalitsioonileppes deklareerisid valitsuserakonnad põhimõtet, et omavalitsuste iseseisva tulubaasi osa tuleb suurendada. Nüüd astutakse sellest eesmärgist jõuliste sammudega kaugemale,“ lausus Lember.

Seoses linnade ja valdade eelarvete nõrgestamisega esitasid sotsiaaldemokraadid täna riigikogus arupärimise regionaalminister Siim Kiislerile. Muu seas küsivad nad Kiislerilt, kui mitme omavalitsuse tulud 2013. aastal vähenevad. Veel tuleb ministril öelda, kas ja kuidas kavatseb valitsus tekkiva puudujäägi kompenseerida, kui selgub, et omavalitsuste puudujääk on suurem, kui katab ära planeeritav katteallikas.

Täiendav info:
Kajar Lember
53333214
 

 

Tagasiside