SDE: kultuuripärand vajab põhiseaduslikku kaitset
Pressiteade, 18. jaanuar 2011
Riigikogu arutas täna riiklikult tähtsa küsimusena kultuuripärandi saatust, kus kõik erakonnad väljendasid muret varasemate põlvede poolt loodud kultuuri- ja looduspärandi säilimise pärast.
Sotsiaaldemokraat Mark Soosaare sõnul on Eestis enam kui 1000 avariilises hävimisohus mälestist. Nii üksikmälestiste kui ka muinsuskaitsealadel asuvate kinnistute omanikele tehtud karmid ettekirjutused muudavad muinsuskaitseameti abistajast hoopis karistusasutuseks. „On tõsiasi, et paljud muinsuste omanikud peavad hakkama saama ilma riigi toetuseta,” märkis Soosaar.
Olukorra otsustavaks parandamiseks algatasid 67 riigikogu liiget ehk 2/3 parlamendi koosseisust 2010. aasta kevadel põhiseaduse muudatuse. Algatusega ühinesid kõik Keskerakonna, Rahvaliidu, roheliste ja sotsiaaldemokraatide saadikud ning mitmed Isamaa ja Res Publica Liidu ning Reformierakonna poliitikud, teiste seas riigikogu esimees Ene Ergma ning aseesimees Jüri Ratas. Uue, omanikusõbraliku muinsuskaitseseaduse nurgakiviks pidi saama põhiseadusesse lisatav paragrahv sõnastuses: „Igaüks on kohustatud hoidma kultuuripärandit. Riik ja omavalitsused toetavad kultuuripärandi säilimist“.
Hoolimata riigikogu rõhuva enamuse tahtest torpedeeris põhiseaduskomisjoni esimees Väino Linde eelnõu ülimalt primitiivsel viisil, osutas Soosaar. Nimelt jättis Linde eelnõu teisele lugemisele panemata nii oma komisjoni kui ka X riigikogu viimase istungjärgu esimese või teise töönädala päevakorda. Enam ei saa parlamendi see koosseis põhiseaduse muudatust lõpuni menetleda, sest teise ja kolmanda lugemise vahele peab jääma üks kuu.
„On äärmiselt kahju, et riigikogu enamusele „tehti külma“ ning Eesti ei tõusnud nende Euroopa riikide hulka, kes oma põhiseadusega on väärtustanud kultuuripärandi hoidmist kõikvõimalikel tasanditel,“ arvas sotsiaaldemokraat Mark Soosaar. „Aga õnneks saavad valijad meie eelkäijate kultuuriväärtuste säilimisele kaasa aidata juba 6. märtsil, kui nad valimiskasti ees mõtlevad oma kandidaadi võimele hoida meie kõige kallimat vara – Eesti kultuuri. Mida rohkem südametunnistusega kultuuriinimesi Toompeale valitakse, seda suuremad on väljavaated muuta seadusandlust ning päästa rahvuslik kultuuripärand hävingust.“
Täiendav info:
Mark Soosaar
5024947