Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
21. mai

 

Sotsiaaldemokraadid taotlesid täna riigikogus võlaõigusseaduse muutmise eelnõu katkestamist, et täiendada seadust sätetega, mis seaksid lae kiirlaenude röövellikele protsentidele ja teeksid nii lõpu Eesti laenuturul vohavale liigkasuvõtmisele.

„See iseenesest hea eelnõu jäi poolikuks. Õiguskomisjonis oli tõsiselt arutelu all krediidikulukuse määra kehtestamine ehk siis piiri seadmine röövellikele protsentidele, mis inimesi kurnavad ja laostavad. Kahetsusväärselt sellest võimalusest loobuti. Me ei lepi pooliku lahendusega,“ ütles Neeme Suur. Riigikogu lükkas sotsiaaldemokraatide katkestamisettepaneku tagasi häältega 47:35.

Suure sõnul oli riigikogul võimalus krediidikulukuse määr veel enne suve seadusesse sisse kirjutada. Sama teed on läinud ka Soome, kes otsustas jõuliselt liigkõrgeid laenuprotsente piirata ja sel moel oma inimesi kaitsta, lisas ta.

„Ülikõrge tasu laenu väljastamise eest võimaldab firmadel rahumeeli kirjutada halvad laenud korstnasse ja teenida kasumit kohusetundlikke, laenulõksu sattunud kodanike pealt. Ma ei räägi 20-30 protsendist. Päris tavaline on esialgsest laenusummast mitusada protsenti kõrgem laenamise kogukulu, aga olen reklaamides kohanud ka krediidikulukuse määra, mis on 4690 protsenti,“ rääkis Suur.

Sotsiaaldemokraadid toetavad igati kolmapäeval lõpphääletusele tuleva eelnõu teisi punkte, mis suurendavad oluliselt laenuandja vastutust ja seavad täiendavaid piiranguid reklaamidele. „Sellised sõnumid, nagu „Laenuaeg on käes,“ „Laenuotsus viie minutiga“ ja „Jõuluaeg – laenuaeg“ kaovad meie infoväljast,“ märkis Suur.

Täiendav info:
Neeme Suur
5072228

 

 

Tagasiside