Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
12. juuni

Sotsiaaldemokraadid tahavad täna algatatud võlaõigusseaduse muudatustega sätestada õiguslikud piirid liigkasuvõtmisele ehk seada lae kiirlaenude röövellikele protsentidele.

„Paljud Eesti kiirlaenuturul tegutsevad teenusepakkujad nöörivad laenuvõtjaid ülikõrgete protsentidega. Päris tavaline on esialgsest laenusummast mitusada protsenti kõrgem laenamise kogukulu, aga on ka lepinguid, kus laenuprotsendid ulatuvad tuhandetesse. Meie eelnõus olevad piirangud vähendavad inimeste laenusõltuvust, “ selgitas õiguskomisjoni liige Neeme Suur.

Sotsiaaldemokraatide eelnõu kehtestab eraisikutele antavatele laenude krediidikulukuse määrale piirangu. Ettepaneku järgi ei tohi see „ületada kolmekordset Eesti Panga avaldatud keskmist krediidiasutuse poolt eraisikutele antud tarbimislaenude kulukuse määra.“ 2013. aasta aprilli seisuga oli vastav kulukuse määr 32,5 protsenti aastas.

Lisaks keelustab eelnõu sularahas kiirlaenude väljastamise – kõik laenuvõtja ja laenuandja vahelise arveldused tuleb teostada arvelduskontode kaudu.

Suure sõnul on sotsiaaldemokraatide eelnõu tugeva sotsiaalse mõjuga. „Uuringu järgi on tervelt seitse protsenti Eesti elanikest kiirlaenude tarbijad, kelle seas on enim 18-26 aastaseid. Noored laenajad on sageli viletsate finantsteadmistega, ka tegutsevad nad pahatihti impulsiivselt. Kiirlaenude turu korrastamine vähendab inimeste võimalusi langeda vaesusesse ja laostuda,“ rääkis Suur.

Sarnane seadusemuudatus hakkab 1. juulist kehtima Soomes, mis võib tuua kaasa sealsete kiirlaenufirmade Eestisse tuleku. Liigkasuvõtmise eest kaitsevad oma kodanikke ka Rootsi, Saksamaa ja Läti, lisas Suur.

Täiendav info:
Neeme Suur
5072228

 

 

Tagasiside