Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

PRESSITEADE

17. jaanuar

 

Sotsiaaldemokraatliku Erakonnafraktsioon andis Riigikogu menetlusse seaduseelnõu, mille eesmärgiks on muutakodakondsusseaduse sätet, mis jätab kodaniku staatusest ilma Eesti kodanikud, kessaid alusetult kodakondsuse riigi vea tõttu. Sotsiaaldemokraatide arvates peabriik ise oma vead ära parandama ja lahendama selliseid juhtumeid inimestekasuks.

 

Eelmisel nädalal sai avalikkusteada, et riigil on plaanis ära võta kodakondsus Eestis 1996. aastal sündinudlapselt, kelle isa sooritas kodakondsuseksami ja sai Eesti kodanikuks kaksnädalat pärast lapse sündi. Tegu pole esimese ega ainsa taolise juhtumiga.

 

„2011. aastal jäid 33 inimest ilmaEesti passita, kuna naid said selle omal ajal riigi tehtud vea tõttu, mis rikubrängalt õigustatud ootuse printsiipi,“ ütles eelnõu üle andnudsotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski. “Nad tegid kõik õigesti, nad polevaleandmeid esitanud, kuid jäävad nüüd kodakondsuseta ametnike vigade pärast.Selline ebaõiglus peab lõppema.“

 

Kehtiva seaduse järgi saab kuni1995. aastani tehtud ametnike vigu lahendada isikule soodsal viisil, ent pärast1995. aasta 1. aprilli ekslikult välja antudEesti kodaniku isikudokumentide puhul seadus seda võimalust ette ei näe. Nendepuhul tunnistatakse seadusliku aluseta välja antud Eesti kodaniku dokumentkehtetuks, jättes isiku igasuguse legaalse staatuseta ning sundides tedaelamisluba taotlema. Sotsiaaldemokraadid peavad vajalikuks muuta sedaseadusesätet kujul, et kodanikud ei peaks enam ametnike poolt tehtud vigadeeest vastutama.

 

„Nii tõsisele probleemile on jubatähelepanu pööranud nii president kui ka õiguskantsler. Ka siseminister onlubanud kaaluda võimalust seadusandluse muutmiseks,“ märkis Ossinovski. „Meieaga oodata ei saa – see protsess võib võtta kuu või aasta või lõppedatulemusteta. Samal ajal ebaõiglane olukord jätkub. Seepärast otsustasime muutaseadust nüüd ja kohe. Kui riik on teinud vea, peab ta ise leidma võimaluselahendada olukord inimesele soodsas suunas. Riik peab olema inimese jaoks,mitte inimene riigi jaoks.”

 

 

Lisainfo:

Jevgeni Ossinovski

SDE Riigikogu fraktsiooni liige

5545420

[email protected]

www.sotsdem.ee

 

Tagasiside