Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
4. aprill

 

Sotsiaaldemokraadid algatasid täna eelnõu eesmärgiga luua uus õppetoetuste süsteem, et võimaldada üliõpilastel ka tegelikult õppimisele pühenduda.

„Meie eelnõu pakub välja üliõpilaste toetamise süsteemi, et me võiksime tõsimeeli rääkida tasuta kõrghariduse reaalsest võimalikkusest Eestis,“ ütles eelnõu üks autoreid Jaak Allik. Kõik riigikogu fraktsioonid, haridusministeerium ja ka Eesti Üliõpilaskondade Liit on Alliku sõnul väljendanud seisukohta, et kavandatav kõrgharidusreform saab käivituda vaid koos vajaduspõhiste õppetoetuste sisseseadmisega „Ometi pole valitsuskoalitsioon suutnud vastavat eelnõu parlamenti tuua. Sotsiaaldemokraadid tulevad siin valitsusele appi,“ lausus Allik.

Eelnõu kohaselt saaksid kõik kuni 26-aastased täiskoormusel õppivad ja 100%-liselt õppekava täitvad üliõpilased põhitoetust, mille suuruse määrab riigikogu igal aastal riigieelarvega.
Majanduslikult raskematest oludest pärit tudengitele on täiendavalt ette nähtud vajaduspõhine õppetoetus, mida nad saavad juhul, kui nad täidavad õppekava 75%-liselt. Eelnõu autorid pakuvad põhitoetuse suuruseks 130 eurot ja vajaduspõhise õppetoetuse suuruseks 148 eurot.

“Kehvemal järjel üliõpilased saavad tulevikus kätte alampalgast pisut suurema õppetoetuse, mis tähendab, et enam ei ole üliõpilane sunnitud hommikust õhtuni töötama, vaid saab selle asemel õpingutele pühenduda. Eesmärgiks on luua olukord, kus kõrgkoolis õppimine põhineb noore vaimsetel võimetel ja mitte tema või ta vanemate rahakotil,” märkis Noorte Sotsiaaldemokraatide president Lauri Läänemets.

Võib eeldada, et põhitoetust hakkaksid saama umbes 25% kõigist üliõpilastest ja vajaduspõhist toetust umbes 20-25% üliõpilastest, mille maksmisele peaks aastas kuluma ligikaudu 40 miljonit eurot, lisas Läänemets.
Sotsiaaldemokraadid leiavad, et presidendi poolt tagasi lükatud kõrgharidusreformi eelnõu menetlemine peab käima käsikäes täna riigikogule üle antud õppetoetuste ja õppelaenu seaduse muudatustega

Täiendav info:
Jaak Allik, 5030664
Lauri Läänemets, 5139037

 

 

Tagasiside