Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon kiitis heaks täna öösel valitsuserakondade esimeeste sõlmitud kokkuleppe 8,08 miljardi krooni suuruse eelarvekärpe tegemiseks, mis puudutab ühtlaselt kõiki ühiskonnakihte, välja arvatud lastega peresid ning puuetega inimesi.

“Sotsiaaldemokraatidel on heameel, et eelarvekärpeid tehes ei vähendatud sotsiaaltoetusi ning ei hakatud vastutustundetult kiirustades senist sotsiaaltoetuste süsteemi muutma,” ütles fraktsiooni esimees Eiki Nestor.
 
Sotsiaaldemokraadid peavad väga oluliseks ka seda, et ühekordsete eelarvekärbete nimel ei hävitatud usaldust pensioni esimese ega teise samba vastu. ”Minnes pensioni teise samba kallale oleksime petnud 580 000 inimest, kes on sellega ühinenud ning tekitanud olukorra, kus tulevaste pensionäride sissetulekud oleksid tunduvalt vähenenud,” sõnas Nestor.
 
Sotsiaaldemokraadid vabandavad tänaste pensionäride ees selle pärast, et nende pension tõuseb 1. aprillist mitte 14 protsenti vaid 5 protsenti. ”Väiksem pensionitõus tagab samas selle, et riik suudab tagada endale pensionäride ees võetud kohustusi ning pensionid välja maksta,” rõhutas Nestor. ”Lisaks jääb riigile kohustus edasi lükatav pensionitõus paremate aegade saabudes pensionäridele korvata.”
 
Sotsiaaldemokraatide hinnangul välistavad eelarvekärped ohu, et ülemaailmse majanduskriisi tõttu on Eesti riigi reservid sügiseks otsas ning riik ei ole võimeline oma kohustusi täitma.
 
”Suure eelarvekärpega näitab Eesti riik välispartneritele oma võimet kiiresti reageerida ülemaailmse majanduskriisi põhjustatud mõjudele ning see tagab rahanduse rahvusvahelise usaldusväärsuse,” ütles Nestor. ”Läti kogemusest on näha, et rahvusvahelise usaldusväärsuse säilitamine on ülioluline, sest see tagab Eesti krooni vahetuskursi püsimise ning Eesti riigi võime vajadusel soodsa hinnaga laenu võtta.”
 
Sotsiaaldemokraadid peavad vajalikuks, et 2009. a riigieelarve muudatused ning sellega koos käiv majanduskriisi pakett võetakse Riigikogus vastu võimalikult kiiresti.
 
Pärast kärbete tegemist peab SDE fraktsioon hädavajalikuks asuda kohe 2010.
aasta riigieelarve ettevalmistamiseks. ”Ülemaailmne majanduskriis on nagu ohtlik viirushaigus. Eelarvekärbetega Eesti esmane haiguspuhang paraneb, nüüd on vaja kiiresti välja töötada pikaajalise taastusravi plaan. Praegune majanduskriis on ilmekalt tõestanud, et Eesti riik on ohtlikult õhukeseks muudetud, seetõttu peavad sotsiaaldemokraadid vajalikuks maksukoormuse tõstmist.”
 
Lisainfo:
Eiki Nestor
Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees
Tel: 51 83 432
eikinestor.blogspot.com
 
 
Karin Tammer
555 89 250; 631 6650
 
 
Tagasiside