Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
22. mai

 

 

Sotsiaaldemokraadid esitasid valimisseadusi muutvale eelnõule parandusettepanekud, mis ei luba erakondadel kulutada nii riigikogu, kohalike omavalitsuste kui ka europarlamendi valimistel reklaamile üle 400000 euro.
 

„Ühiskonna üheks valupunktiks on aastaid olnud erakondade rahastamine, millega seonduvad inetud lood ja hämarad tehingud. Täna Reformierakonna ümber lahvatanud skandaal näitab veelkord, kui vajalik on seada lagi valimiskulude maksumusele. Leiame, et 400000 eurot oleks mõistlik ülempiir,“ ütles riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Kajar Lember. Sotsiaaldemokraatide ettepanekute jõustamine aitab Lemberi kinnitusel piirata arutut raha raiskamist valimiskampaaniates ja muuta erakondade rahaasjad läbipaistvamaks.
 

Samuti tahavad sotsiaaldemokraadid kehtestada korra, mis kohustab erakondade rahastamise järelevalve komisjoni tellima sõltumatu auditi, mis hindaks parteide tegelikke valimiskulutusi. SDE ettepaneku kohaselt peab erakonna, valimisliidu ja üksikkandidaadi valimiskuludele tehtud audit „sisaldama detailset ülevaadet televisioonis, raadios, internetis, ajalehtedes, ajakirjades ning trükistes avaldatud reklaamist ning selle tavapärasest hinnast.“ Seda tuleb teha selleks, et keegi ei saaks osta kahtlastel asjaoludel reklaami turuhinnast oluliselt odavamalt.

„Eesti avalikkus ootab erakondade rahastamise korrastamist ja valimiseelse „võidurelvastumise” lõpetamist. Lisaks sunnib valimiskulude ülempiir erakondi keskenduma kampaaniates sisulisele debatile,“ rääkis Lember. „Seni, kuni ei tule murrangut erakondade rahastamis- ja valimisreeglitesse, pole ka loota, et kasvaks inimeste usaldus poliitikute ja riigikogu vastu.“

Euroopa Parlamendi valimise, kohaliku omavalitsuste volikogu valimise ja riigikogu valimise seaduste muutmise seaduse eelnõu peaks parlamendis tulema teisele lugemisele juunis.

Täiendav info:
Kajar Lember
53333214

 

 

Tagasiside