Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade

5. detsember
 
 
 

 

 
Sotsiaaldemokraatide nõudmisel tuleb peaminister Andrus Ansipil anda riigikogu ees selgitusi Eesti mainet kahjustanud elamislubade afääri ning sellega seotud Isamaa ja Res Publica Liidu tipp-poliitikute tegevuse kohta.
 
Sotsiaaldemokraadist õiguskomisjoni liikme Andres Anvelti sõnul on täna alust kahtlustada, et elamislubadega hangeldamise tegelikud asjaolud jäävad välja selgitamata ja juhtunule hinnang andmata. „Asjaga seotud poliitikud ja ka ministrid kuuluvad Reformierakonnaga ühte koalitsiooni, mistõttu on oht, et huvide konflikti tõttu võivad põhimõttelised küsimused võimalike kuritarvituste tõttu vastuseta jääda,“ märkis Anvelt.
 
Seepärast küsib ta koos kolleegidega valitsusjuhilt, kas elamislubadega kaubitsemise ja sisserändekvoodi suurendamise puhul on tegu poliitilise korruptsiooniga. „Poliitikud kasutasid ära oma mõjuvõimu ja teenisid selle pealt kasumit. Kas selline teguviis väärib hukkamõistu riigijuhtimise kõige kõrgemal tasemel,“ pärivad sotsiaaldemokraadid Ansipilt.
 
Samuti tuleb peaministril põhjendada asjaolu, et tema valitsuse ministrid aitasid kaasa „elamislubade vormistamisele“ ja öelda, kas ta näeb vajadust õiguskaitseorganite täiendava kontrolli järele. „Kuidas mõjub Eesti usaldusväärsusele meie Schengeni partnerite seas see, kui siseministri pikaajalised liitlased ja IRLi tipp-poliitikud organiseerivad fiktiivsel alusel soliidse tasu eest Eesti elamislubasid kolmandate riikide kodanikele,“ küsivad arupärijad Ansipilt.
 
Eraldi tuleb Ansipil lahata fakti, et Eesti elamisloa ja koos sellega vaba liikumise Euroopa Liidus on saanud teiste hulgas Sergei Lalakin, keda tunnustatud Venemaa ekspert nimetab mõjuka Podolski kuritegeliku grupeeringu liidriks.
 
„Eeldame, et kapo informeeris valitsust, et sellise taustaga inimesele taotletakse elamisluba. Kui selline info laekus, siis miks elamisluba anti? Kui ei, kas siis oli informeerimata jätmise põhjuseks eritalituse ametialane ebapädevus või oli vaikimise taga neid kureeriva siseministri surve?,“ seisab arupärimises.  Sotsiaaldemokraadid otsustasid küsimused suunata Ansipile ja mitte siseminister Ken-Marti Vaherile, kes sisuliselt on asunud iseennast kontrollima.
 
 
Täiendav info:
 
Andres Anvelt
5247747
 
Tagasiside