Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
21. juuni

 

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannusel tuleb riigikogu ees põhjendada, miks tahab keskkonnaamet olukorras, kus mitu karusloomafarmi rikub seadust, väljastada tegevuslubasid uute mingifarmide rajamiseks.

Sotsiaaldemokraadid koos demokraatidega märgivad oma arupärimises, et paljud Euroopa riigid on valinud Eestile vastupidise tee ning keelustanud mingifarmid.

„Viimati tegi seda Holland, mistõttu võib taas tekkida surve karusloomafarmide laiendamiseks Ida-Euroopasse. Kui Inglismaa keelas minkide farmis kasvatamise ära, asutati näiteks uusi farme Poola,“ märkis keskkonnakomisjoni aseesimees Karel Rüütli.
Tema sõnul otsustas keskkonnaamet anda tegevusloa mingifarmile, mis tuleb Läänemaale, Suur-Nõmmküla külla.

„Samas on keskkonnaministeerium hädas farmidega, kes ei täida seadust. Baltimaade suurimas karusloomakasvanduses Karjakülas elab umbes 30000 ameerika naaritsat ehk minki, kelle arv paaritumisperioodi järel mitmekordistub. On kummastav, et see farm tegutseb sisuliselt ebaseaduslikult, sest tal puudub alates 2008. aastast tegevusluba,“ rääkis Rüütli.

Kuna aeg-ajalt farmidest pakku pääsevad mingid ohustavad looduskaitse all olevat Euroopa naaritsat, seisab Eesti Keskkonnaühenduste Koda selle eest, et Eestisse uusi mingifarme ei rajataks, kinnitas Rüütli.

„Millist majanduslikku mõju avaldavad karusloomafarmid majandusele ja kas see kaalub üles tekkiva kahju looduskeskkonnale? Kas Eesti võiks paljude teiste riikide eeskujul keelustada karusloomafarmid?,“ küsivad arupärijad ministrilt.

Pentus-Rosimannusel tuleb ka öelda, miks otsustas keskkonnaamet ettevõtte enda tellitud eksperthinnangu alusel, et linnukaitseala vahetuses läheduses asuva Suur-Nõmmküla farmi tegevus ei too kaasa olulist keskkonnamõju, mistõttu ei algatatud keskkonnamõju hindamist.

Täiendav info:
Karel Rüütli, 5246312

 

 

Tagasiside