Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
28. jaanuar

Teisipäeval tulevad riigikogus esimesele lugemisele sotsiaaldemokraatide kaks eelnõu, mis taotlevad valimiste demokraatlikumaks ja riigikogu töö avatumaks muutmist.

Eelnõud pakuvad põhimõttelisi ettepanekuid Eesti erakondliku süsteemi parandamiseks ja esindusdemokraatia paremaks toimimiseks. Ühtlasi toetab Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nn „demokraatia pakett“ presidendi juures läinud aastal käima lükatud rahvakogu protsessi

„Põhiseaduskomisjoni otsused meie eelnõude suhtes ei olnud üksmeelsed, aga see-eest olid nad positiivsed. Loodame, et neid ei panda pärast suure saali arutelu komisjoni riiulitele tolmu koguma. Kaasaegses ühiskonnas esindusdemokraatia üksinda ei tööta ja väärt mõtted pole ainult poliitikute pärusmaa,“ ütles SDE fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor.

Sotsiaaldemokraatide algatatud riigikogu valimise ja erakonnaseaduse muudatused lihtsustavad märgatavalt uute jõudude poliitikasse tulekut ja suurendavad valijate tahet riigikogu koosseisu kujunemisel. Eelnõu teeb uustulnukatele lihtsamaks erakonna registreerimise ja oma nimekirjaga valimistel kandideerimise: vastne erakond on nelja aasta jooksul vabastatud valimiskautsjoni maksmisest ning valimiskünnis alaneb neljale protsendile. Samuti muudab ta erakondade riigieelarvest rahastamise võrdsemaks ning õiglasemaks.

Riigikogu töökorra ja kodukorra seaduse muutmise eelnõu on suunatud riigikogu avatumaks tegemisele. „Eesmärgiks on kaasata tunnustatud kodanikuühendused senisest paremini riigikogu komisjonide töösse. Suuremad vabaühendused võiksid olla pidevad koostööpartnerid, kes ei pea ootama komisjoni esimehe kutset koosolekule,“ selgitas Nestor. Komisjonide arutelud peavad tema sõnul olema reeglina avalikud ja protokollitud.

Täiendav info:
Eiki Nestor
5183432

 

 

Tagasiside