Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaid tõi täna riigikogus välja terava vastuolu välispoliitika arengukavas kirjas olevate Eesti huvide ja Eesti valitsuse kohati populistlike ning euroopaliku väärtusruumi hülgavate sammude vahel.

„Kuigi arengukava on esitanud valitsus, siis ma kahtlen, kas valitsuses seda dokumenti ikka mõttega loeti,“ ütles Kaljulaid. Välispoliitika arengukavast aastani 2030 võib lugeda: „Vastuseis euroopalikule väärtusruumile suureneb. Surve demokraatial, turumajandusel, inimõigustel ja õigusriigil põhineva väärtusruumi vastu suureneb kogu maailmas. Populismi mõju Lääne ühiskondadele, ühtsusele ja solidaarsusele kasvab. Eesti huvid on kõige paremini kaitstud just väärtustel ja reeglitel põhineva rahvusvahelise koostöö kaudu,“ tsiteeris Kaljulaid.

Kaljulaidi hinnangul leiab paremäärmusliku populismi ja fundamentalismi mürki kahjuks ka Eesti Vabariigi valitsuse vereringest. „Vähemalt poole meie vastaste tööst teeb ära Jüri Ratase valitsus ise – nõrgestades kõigiti demokraatial, turumajandusel, inimõigustel ja õigusriigil põhinevat väärtusruumi. Eesti ei ole kindlalt kaitstud enne kui me seame piiri populismi mõjule meie ja meie liitlaste ühiskondadele, selle ühtsusele ja solidaarsusele,“ märkis Kaljulaid.

Kaljulaid tõstis oma kõnes esile veel selle, et arengukava pühendab palju tähelepanu välismajanduse tugevdamisele, mis on* j*ulgeoleku tagamise kõrval meie välispoliitika üks kõige olulisemaid eesmärke. „Ka praeguses kriisis peaksime kõigiti panustama just sinna. Investeeringud meie välismajandusvaldkonda tasuvad kindlasti ära. Kui jõuame majanduse uue kasvuperioodi algusesse, siis oleme Eesti ekspordi kasvuks loonud paremad eeldused,“ ütles Kaljulaid.

Tema sõnul väärivad välisministeeriumi ja teiste ametite ametnikud nii hea strateegiadokumendi koostamise eest tunnustust.

Täiendav info: Raimond Kaljulaid, 5219359

Tagasiside