Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade

23. jaanuar

 

Majandusminister Juhan Partsil tuleb riigikogu ees selgitada, milline on olnud Eesti Energia poolt Jordaaniasse ja Ameerika Ühendriikidesse tehtud investeeringute senine käekäik ja milline saab olema kulukate põlevkiviprojektide tulevik.

Partsile arupärimise üle andnud sotsiaaldemokraat Rannar Vassiljevi sõnul peab avalikkus teadma, kas mõlema välisinvesteeringu puhul on ikka riigi vara ikka heaperemehelikult valitsetud. Eesti strateegiline osalus 2010. aastal Jordaanias alustanud ühisettevõttes on kahanenud tänaseks varasemalt 76 protsendilt 65 protsendini. Põlevkiviõli tootmisele suunatud projekt, kuhu Eesti Energia pidi esialgu investeerima 60 miljonit dollarit, on lisaks saanud kolmanda osapoole – Aasia energiaettevõtte YTL Power International Berhad. Jordaania osalus on samal ajal vähenenud viis korda, selgitas Vassiljev.

„2011. aastal soetas energiafirma Utah osariigis põlevkivivarud. Eesti Energia nõukogu liikmed on tunnistanud, et katsetused toota Ameerika põlevkivist õli pole olnud paljulubavad. Spekuleeritakse kuni 100 miljoni dollari suuruse võimaliku kaotusega,“ märkis Vassiljev.

Sotsiaaldemokraadid küsivad Partsilt Jordaania projekti seniste tulemuste ja ühisfirma osaluste muutuste kohta. Ministril tuleb samuti öelda, kui palju on Eesti Energia siiani Ameerikasse investeerinud, millises ulatuses on kavas teha täiendavaid investeeringuid ja kuidas neid rahastatakse. „Kas lisaks eelmise aasta 150 miljoni eurole ning sel aastal plaanitavale 200 miljonile eurole on plaanis veelgi laiendada riigieelarve vahenditest Eesti Energia aktsiakapitali? Kui riskantseks hindate investeeringuid Jordaaniasse ja Ameerika Ühendriikidesse?,“ pärivad sotsiaaldemokraadid.

Täiendav info:

Rannar Vassiljev
56215610

 

Tagasiside