Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
13. märts

 

Sotsiaaldemokraadid algatasid täna eelnõu, mille seadustamise järel ei saa ükski riigi osalusega ettevõtte ega sihtasutuse nõukogu liige ametisse ilma riigikogu asjaomase komisjoni heakskiiduta.

Sotsiaaldemokraadid tahavad riigivaraseadust täiendada sättega, mis lubab valitsusel või ministril nõukogu liikmeks nimetada vaid sellist inimest, kes on eelnevalt saanud riigikogu komisjoni nõusoleku.

„Parlamentaarses riigis on hädavajalik, et riigikogu omaks sõnaõigust riigi osalusega juriidiliste isikute nõukogu liikmete nimetamisel. See aitab tõsta riigivara valitsemise kvaliteeti ja kaitsta kodanike huvisid,“ ütles Jevgeni Ossinovski. „Avalikkuses on küllaldaselt spekuleeritud selle üle, et nõukogu liikmete nimetamine ministri poolt on poliitiline kokkulepe parteide ja nende suurannetajate vahel ning kandidaadi enda pädevus on sageli teisejärguline. Et takistada täitevvõimu kuritarvitusi ning suurendada valiku usaldusväärsust ja läbipaistvust, tuleb kandidaatide nimetamisele saada riigikogu komisjoni heakskiit.“

Ossinovski sõnul määrab „asjaomase“ komisjoni riigikogu juhatus. Edaspidi on nii, et näiteks AS Tallinna Lennujaama nõukogu liikme nimetamiseks peab oma nõusoleku andma majanduskomisjon ja RMK nõukogu liikme nimetamise puhul keskkonnakomisjon.

Senise praktika kohaselt on vaja riigikogu komisjoni kooskõlastust vaid siis, kui nimetamist reguleerib mõni eriseadus. Üldjuhul aga määrab minister nõukogu liikmeid ainuisikuliselt.

„Peaminister Andrus Ansip on politsei- ja piirivalveameti juhi valimise kontekstis öelnud, et riigikogu komisjoni ärakuulamine juhtorganite valimisel kuulub parlamentaarse demokraatia põhiväärtuste hulka. Sama veendumust on jaganud ka president. Ka meie eelnõu lähtub parlamentaarse demokraatia põhiväärtustest,“ märkis Ossinovski.

Täiendav info:
Jevgeni Ossinovski
5545420

 

 

 

Tagasiside