Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
28. jaanuar

Võimuliidu saadikud lükkasid täna riigikogus ühe poolthäälega tagasi sotsiaaldemokraatide eelnõu, mis oleks säilitanud Kohtla-Järvel elavale 13-aastasele tüdrukule Eesti kodakondsuse.

„Mul on piinlik, et riigikogu enamusel on lihtsalt ükskõik, mis saab ühest lapsest ja ühest perekonnast. Selle kalgi ükskõiksuse tõttu võetakse lapselt nüüd kodakondsus ära ja ta peab taotlema Eestis elamiseks elamisluba,“ ütles eelnõu kaitsnud Jevgeni Ossinovski. „On ülimalt kahju, et saadikud ei vaevunud leidma bürokraatlikule probleemile sisulist ja inimlikku lahendust. Last ei tohi karistada selle eest, et tema vanemad on teinud teadmatusest vea.“

Häältega 38:37 tagasi lükatud kodakondsuse seaduse muutmise eelnõu lähtuski Eestis sündinud ja 2001. aastal naturalisatsiooni korras Eesti kodanikuks saanud tüdruku juhtumist. Nimelt astus lapse isa 2009. aastal Vene Föderatsiooni kodakondsusesse. Toona võttis isa naaberriigi konsuli soovitusel Venemaa kodakondsuse ka oma tütrele, teadmata midagi sellest, et Eestis on topeltkodakondsus keelatud, selgitas Ossinovski.

„Koalitsioonisaadikud said ju tegelikult aru, et tublilt noorelt inimeselt, kes tahab olla Eesti kodanik, kodakondsuse ära võtmine on sigadus. Paraku ei jätkunud neil julgust astuda siseministeeriumi absurdse seisukoha vastu,“ märkis Ossinovski. Tema sõnul on ka õiguskantsler Indrek Teder leidnud, et antud olukorras ei pruugi Eesti kodakondsuse äravõtmine olla kooskõlas ÜRO laste kaitse konventsiooni põhituumaga, mille kohaselt tuleb kõigis riiklikes toimingutes seada esiplaanile just laste huvid, lisas Ossinovski.
 

Eelnõu autorid soovisid täiendada seadust sättega, mille kohaselt ei võeta Eesti kodakondsust ära neilt isikutelt, kes tõendavad, et ei saa endast mitteolenevatel põhjustel teise riigi kodakondsusest loobuda. Politsei- ja piirivalveamet saanuks antud küsimuses kaalutlusõiguse. Eesti kodakondsuspoliitika põhimõtteid poleks eelnõu kuidagi muutnud.

Täiendav info:
Jevgeni Ossinovski
5545420
 

 

Tagasiside