Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
25. aprill

 

Sotsiaaldemokraadid esitasid uuele avaliku teenistuse seaduse eelnõule 48 parandusettepanekut, millest kesksemad ei luba kehtestada ametnikele täielikku streigikeeldu ega anda valitsusele õigust panna ühepoolselt paika inimeste töötingimused.

„Vaieldamatult vajab tänane seadus kaasajastamist, et palgapoliitika muutuks läbipaistvaks ja et riik ning omavalitsused saaksid palgata häid inimesi. Sotsiaaldemokraadid toetavad töötajate arengule ja mobiilsusele suunatud avalikku teenistust. Samas oleme otsustavalt vastu eelnõusse kirjutatud piirangutele, mis rikuvad inimeste õigusi,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor.

Muu seas tahavad sotsiaaldemokraadid tühistada eelnõu sätte, mis võimaldab ühepoolselt vähendada ametniku palka, kui ametiasutuse eelarve väheneb. „Nii teha ei tohi, see on selges vastuolus avaliku teenistuse loogikaga,“ selgitas Nestor. Samuti ei ole fraktsioon nõus plaaniga anda valitsusele täiendav õigus määrata ühepoolselt ära nende inimeste töötingimused, kes hakkavad tööle töölepingu alusel. Nestori sõnul pole sel juhul tegu lepingu, vaid diktaadiga.
 

Sotsiaaldemokraatide ettepanekud ei luba kehtestada ametnikele täielikku streigikeeldu ja meeleavaldustel osalemise keeldu. Selle asemel tuleb kollektiivsete töötülide lahendamise seaduses loetleda üles need ametnikud, kes ei tohi streikida. Vastavasse nimistusse kuuluvad paranduseettepaneku kohaselt näiteks julgeolekuasutuste töötajad, kohtunikud, prokurörid, vanglaametnikud ja kantslerid. „Streigiõigust tuleb kitsendada nii vähe kui võimalik – ka rahvusvaheline tööõigus ei luba piirata inimeste streigiõigust selle alusel, kus ta töötab, vaid selle alusel, mis tööd ta teeb,“ märkis Nestor.

Avaliku teenistuse seaduse eelnõu tuleb riigikogus teisele lugemisele maikuus.

Täiendav info:
Eiki Nestor
5183432

 

 

Tagasiside