Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti Panga prognoos riigieelarve defitsiidi kohta tähendab, et tuleb kasutada riigireserve, mis Eestil on kogutud halbadeks aegadeks, aga risk riigi tulude ja kulude kavandamisel on olemas igal aastal, sest riigieelarve tuleb koostada selle tarkuse ja ettenägelikkusega, mis on olemas septembrikuu lõpuks. Olukord on praegu nii tundlik, sest majandus on keerulisemini määratletavam kui analüütikud on harjunud.

„Kõige tähtsam on, et meil on valmis reservid halvaks ajaks,” arvas Nestor

„Tuleb tunnistada, et meist palju kogenenumad riigid on majanduses toimuva suhtes rahulikumad,” ütles sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Eiki Nestor. „Oluline on riigieelarve tasakaalu hindamine mitme järjestikuse aasta jooksul toimuvast lähtudes ehk riigieelarve tasakaal keskpikas perspektiivis.”

Kui 2009. aasta riigieelarve tulud oodatud mahus ei laeku, on Eestil:
• üle paari miljardi kassatagavara, mida kasutatakse oodatust väiksemate tulude korral
• ligi 5 miljardit täiendavat varu pensionide maksmiseks
• ligi 7 miljardit stabilisatsioonireservis, mille kasutamiseks on vaja Riigikogu otsust
• 4 miljardit ülelaekumisi eelmisest aastast, mille arvel täiendatakse riigi varusid

Riigi vajaduse kohta võtta laenu või emiteerida riigi võlakirju ütles Nestor: „Sellest on asi Eestis ikka väga kaugel, kuigi paljudes riikides oleks ka see loomulik lahendus.”

Nestor rõhutas, et rahandusministri ettepanekul sai järgmise aasta eelarve juba koostatud tagasihoidlikuma prognoosi alusel kuigi poliitiliselt lihtsam oleks olnud teha eelarve augustikuise 3,5% – se majanduskasvu prognoosi järgi.

Lisainfo:
Eiki Nestor
Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees
Tel: 51 83 432
[email protected]
eikinestor.blogspot.com

Teadustas:
[email protected]
555 89 250

 

Tagasiside