Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
27. september

 

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimees Eiki Nestori kinnitusel ei arvesta parlamenti jõudnud uus riigieelarve mitte ühiskonna tegelike vajadustega, vaid hoopis 2013. aastal toimuvate valimistega.

„Tuleva aasta eelarve märksõnaks on vajaduspõhisus, millele on suunatud ka senine propagandatöö. Tegelikult valitsus ei taha suuri samme astuda, aga paraku pole kuhugi kadunud vajadus populaarsust koguda,“ märkis Nestor.

Ta tõi näiteks peretoetused, mida on „vajaduspõhiselt“ kutsutud lausa reformiks. „Soov aidata nigela sissetulekuga peresid on toetamist väärt, aga välja kuulutada seda moel, millest ema-isad teevad valesid järeldusi, on kindlasti kurjast,“ arvustas Nestor, tuletades meelde, et mitmed nn reformi punktid jõustuvad alles 2015. aastal.

„Kui õpetajate vajaduspõhisus on välja kuulutatud 11-protsendilise palgatõusuna, siis kelle käest peab õpetaja küsima, kui see 11 protsenti ei kajastu tema taskus. Kas Aaviksoo käest ? Või siis omavalitsusjuhi käest, kelle eelarvest kaob koolide ehituseks mõeldud toetus? Või hoopis kooli direktori käest?,“ ütles Nestor.

Ta avaldas kahetsust selle üle, et valitsus ei soovi taastada politseinike ja päästjate ning kultuuri-ja sotsiaaltöötajate palka, mida aastate eest „vajaduspõhiselt“ kaheksa protsenti vähendati. Samuti tuletas Nestor sotsiaalministrile meelde, et Eesti on juba pikka aega Euroopa Liidu liige, mistõttu liigub tööjõud vabalt. „Selle üheks osaks on võistlus haritud tööjõu pärast. Eesti arstid ja õed on valiku ees, kas töötada siin või mujal,“ rääkis Nestor.

Sotsiaaldemokraadid pole rahul ka sellega, et uuel aastal tõuseb pension ainult viis protsenti, kuigi pensioniindeksi järgi peaks tõus olema vähemalt 6,36 protsenti.

„Kahjuks ei arvesta eelarve sendigi eest elektrituru avanemisega. Asjaolu, et minister Parts on Eesti Energia uutest hindadest üllatunud, on ikka tõeline üllatus. Ilmselt on ka see üllatus vajaduspõhine ehk siis teeseldud poos. Vastasel korral oleks tegu äärmise ebakompetentsusega,“ sõnas Nestor.

Oma kõne lõpetas ta valitsuse kiitmisega selle eest, et ministrite palk ei tõuse.“Nad pole palgatõusu välja teeninud,“ lausus Nestor.

Täiendav info:
Eiki Nestor
5183432

 

 

Tagasiside