Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu võttis täna vastu seaduse, mis survestab elatisvõlgnikke oma lastele elatist maksma. Monika Haukanõmme kinnitusel tuleb nüüd sanktsioonide kehtestamiselt astuda samm edasi ja luua Eestisse perelepitussüsteem, kus lahutavad või juba lahutatud vanemad saavad oma lapse eluolu puudutavates küsimustes kokku leppida. 

Kohtuväline perelepitusteenus oleks Haukanõmme sõnul üheselt laste huvides ja aitaks kaasa sellele, et Eestis oleks vähem neid vanemaid, kes ei täida lapse ees oma kohustusi.

 „Need vanemad, kes ei suuda oma lapse ülalpidamise ega temaga suhtlemise asjus kokku leppida, võtavad täna ette kohtutee. Venivad kohtuasjad ja ema ning isa konfliktsed suhted ei ole kuidagi laste huvides. Sotsiaaldemokraadid leiavad, et vanemate vaidluste lahendamisel peab põhirõhk minema ennetusele ehk lepitusele,“ ütles Haukanõmm enne täitemenetluse seadustiku kinnitamist.  „Inimesed täidavad meelsamini perelepitaja juures saavutatud leppeid kui kohtuotsuseid, millel on küljes tugev sunni paine. Seega tuleb välja töötada riiklik perelepitusteenus, mis toetab vanemaid omavaheliste kokkulepete sõlmimisel ja vahendamisel,” selgitas Haukanõmm.  

„Kui me suudame perelepitussüsteemi lähiaastatel korralikult käivitada, siis väheneb nii kohtuvaidluste kui elatisvõlgnikke arv ja meil on palju vähem kurbi ja katkise hingega lapsi,“ rääkis Haukanõmm.

Perekonnaasjadega tegeleva kohtuvälise lepitussüsteemi loomist pooldavad ka õiguskantsler Ülle Madise ja riigikohtu esimees Villu Kõve.

 

Täiendav info: Monika Haukanõmm, 56966326

Tagasiside