Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraadid leiavad, et erakondade rahastamise läbipaistvuse parandamiseks on ainus tee kehtestada valimiskampaania kulude ülempiir ja muuta erakondade valimiskulude deklaratsioonid senisest oluliselt detailsemaks.

Sotsiaaldemokraat Sven Mikseri arvates ei tohiks kampaania kulud erakonna kohta ületada 10 miljoni krooni piiri. „Olukord, kus erakonnad saavad riigieelarvest aastas 60 miljonit krooni ja viivad lõviosa sellest reklaamifirmadesse, et oma näopiltidega majaseinu tapetseerida, ei ole rahva ühise raha mõistlik kasutamine,” ütles Mikser. „Ülikulukas valimisreklaam ei aita inimestel sugugi paremini mõista erakondade programmilisi seisukohti. Selle ilmekaks näiteks on kahe juhtiva valitsuserakonna sõna-sõnalt kattuvad loosungid palgalubaduste kohta, mida kampaaniameistrid nimetavad juhuslikuks kokkulangevuseks, püüdes seletada, et tegelikult on nende erakondade seisukohad hoopiski radikaalselt erinevad.”

Täiendava kontrollorgani loomise asemel tuleks Mikseri hinnangul detailsemaks muuta deklareerimiskohustus. „Erakonnad peaksid kohustuma deklaratsioonis kajastama kõik valimisreklaamile tehtavad kulutused, näidates eraldi ära näiteks reklaamklippide ja –sekundite arvu ja hinna teles ning raadios, iga trükimeedias avaldatud reklaamimooduli, infovoldiku ja reklaamsuveniiri,” rõhutas Mikser.

Mikseri arvates ei muuda see deklareerimist oluliselt keerulisemaks, sest valimisreklaam tellides on erakondadel vastav info niikuinii olemas. „Vastupidi, seoses reklaami kogumahule ülempiiri kehtestamisega, muutuks see tulevikus isegi lihtsamaks,” lisas riigikogu liige.

Tagasiside