Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
21. veebruar

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Sven Mikseri kinnitusel oodanuks ta pikalt ametis olnud välisminister Urmas Paetilt välispoliitilise hetkeolukorra markeerimise kõrval pikaajaliste trendide analüüsi ja Eesti koha mõtestamist kiiresti muutuvas julgeolekukeskkonnas.

„Meie idapartnerluse riikides toimunud arengud ei vasta täiel määral sellele, mida me ootasime näiteks neli, viis või kuus aastat tagasi. Seega peaksime olema suutelised ka ausalt vastama ja analüüsima, miks arengud, mida oleme püüdnud suunata, on tegelikkuses läinud pisut teist rada,“ rääkis Mikser riigikogus toimunud välispoliitika arutelul.

Eesti sisepoliitiline debatt peaks Mikseri sõnul enam keskenduma ka küsimusele, milline tasakaal peaks valitsema huvidel või siis väärtustel põhineva välispoliitika vahel. „Välispoliitikas on kahetsusväärselt vähe puhtaid lahendusi, kus huvid ja väärtused sajaprotsendiliselt ühte langevad. Maailmas on keerulisi paiku Hiinast Palestiinani,“ ütles Mikser. „Kas ja millal peaks Eesti lähtuma omaenda siseriiklikest arusaamadest ja tõekspidamistest ning millal juhinduma oma suurtest kahepoolse koostöö partneritest. Millal peaksime püüdma protsesse mõjutada läbi rahvusvaheliste organisatsioonide. Ja mil määral peaks rahvusvaheline üldsus inimõiguste küsimuses kasutama piitsa ja mil määral präänikut?,“ loetles ta vastust vajavaid küsimusi.

Oma kõnes kiitis Mikser välisministrit topeltkodakondsuse teema tõstatamise eest. „Olukorras, kus üha rohkem Eesti inimesi on asunud töötama ja elama välismaale ja üha rohkem neist seisab silmitsi küsimusega, kas jääda edasi Eesti riigi kodanikuks või taotleda oma uue elukohariigi kodakondsust, on siin tõsine arutelu igati põhjendatud. Ministrilt oodanuks aga selget visiooni, kuidas selle põletava probleemiga edasi minna,“ lausus Mikser. Kuigi kodakondsust puudutavad regulatsioonid ei ole otseselt välispoliitiline küsimus, on ajal, kui meie diasporaa jõudsalt kasvab ja Eesti elanikkond samas väheneb, sel küsimusel ka tuntav välispoliitiline mõõde, lisas ta.

Täiendav info:
Sven Mikser
6316606

 

 

Tagasiside