Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
22. jaanuar

Sotsiaaldemokraatide hinnangul pidanuks riigikogu olukorras, kus Eesti teadlaskonnas on võtnud maad suured pinged ja segadused, katkestama teadus- ja arendustegevuse strateegia arutelu.

„Valitsuse retoorika on, et teadus- ja arendustegevuse rahastamine suureneb pidevalt. Strateegia lükkab selle retoorika ümber – riigipoolne rahastamine mitte ei suurene, mitte ei jää samale tasemele, mitte ei stabiliseeru, vaid hüpleb aastati kord üles, kord alla paarikümne miljoni euro kaupa ,“ ütles kultuurikomisjoni liige Mart Meri. „Aastaks 2020 on kavandatud, et riigi osa on arvestusliku absoluutarvuna 17 miljoni euro võrra väiksem käesoleva aasta tasemest. Tuleb välja, et teadus on Eestis kahanev valdkond.“

Senine kasv on Meri sõnul saavutatud tänu teadlaste jonnakale tööle ja muudele allikatele, mis esmajoones on tulnud erasektorist ja Euroopa Liidust. „Edaspidi hakkab aga Euroopa tõukefondide osa kahanema,“ lisas Meri.

Tema väitel on Eesti teaduses alanud murrang, mida veab teadusagentuur, kelle viimaste kuude tegevus on tekitanud teadlastes segadusi ja pingeid. „On kommunikatsioonihäireid, on valusalt põrkuvaid põhimõtteid, on hägusust riiklikes ja rahvuslikes sihtides,“ arvustas Meri. Selgeks ohu märgiks pidas Meri ka fakti, et strateegia praktiliselt ei maini humanitaar- ja sotsiaalteadusi.

Riigikogu kiitis täna otsuse “Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegia 2014–2020 “Teadmistepõhine Eesti”“ heaks kõigest 47 häälega.

Täiendav info:
Mart Meri
5127314

 

 

Tagasiside