Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
16. september

 

Valitsusel lasub sotsiaaldemokraat Mart Meri kinnitusel kohus lahendada kiiresti rahvusraamatukogu eelarvemure, sest vastasel juhul muutub raamatukogu teovõime küsitavaks.

“Rahvusraamatukogu on murdepunktis, kus ratsionaalne kokkuhoiupoliitika on muutumas elutalitust halvavaks kasinuspoliitikaks,” ütles rahvusraamatukogu nõukogu liige Meri.

“Probleem on selles, et eelmisel aastal paigutati raamatukogusse tänapäeva hoiunõuetele vastav ventilatsiooni- ja kliimasüsteem, samuti vahetati välja ligi 700 akent. Selle tulemusena vähenes hoone soojusenergia kulu ligi viiendiku võrra. Kokkuhoiu arvelt oli kavas kompenseerida vältimatut elektrikulu kasvu. Ent tänavune elektrihinna tõus neelas kokkuhoiu ära, veelgi enam, eelarve on umbes 55000 euroga miinuses,” selgitas Meri.

Tema sõnul koostati eelmisel aastal rahvusraamatukogus vägagi täpsed kalkulatsioonid elektrihinna prognoositava tõusu kohta, mis jäid paraku eelarveläbirääkimistel arvestamata. “Kokkuhoiuvõimalusi raamatukogul enam pole, aastatel 2008-2010 vähenes riigi toetus niigi üle 1,3 miljoni euro, koondatud on üle saja töötaja ja paljud allesjäänud teevad ületunde palgata – vabatahtlikult ja missioonitundest,” märkis Meri. Nõukogu oli valiku ees, kas lülitada uued kliimaseadmed välja, halvendades niiviisi kultuuriväärtuste hoiutingimusi, lühendada lahtiolekuaega, vähendada veelgi töötajate arvu, loobuda uute raamatute hankimisest või võtta vastu puudujäägiga eelarve, lisas Meri.

“Veider on olukord, kus oma seaduse alusel tegutseval rahvusraamatukogul pole selget riigipoolset partnerit, kellega eelarveküsimusi arutada ja lahendada. Kes õieti vastutab rahvusraamatukogu eksistenti eest? Kultuuriministeerium, mille eelarves kajastub ka avaõigusliku rahvusraamatukogu eelarverida, ei pea vajalikuks eelarve kujunemise protsessi sekkuda. Paraku sekkub küll – siis, kui on vaja eelarvet vähendada,” märkis Meri. “Võimalik, et siin on tegemist põhimõttelise juriidilise konfliktiga, kus rahvusraamatukogu enesekorralduslikku õigust on riigi poolt riivatud. Kannatajaks jäävad raamatukogu, lugejad ja hoida olevad kultuuriväärtused.”

Täiendav info:
Mart Meri
5127314

 

 

Tagasiside