Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraat Marianne Mikko kinnitas täna riigikogu kõnetoolist, et pärast 13. novembri Pariisi sündmusi on euroopalikud väärtused ja nende järgimine ajakohasemad kui kunagi varem.

„Dokument Euroopa Liidu poliitika aastateks 2015-2019 algab sõnadega „usaldus“ ja „solidaarsus.“ Need on head sõnad, nad on tänastes oludes nagu rusikas silmaauku. Usaldus ja solidaarsus väljendavad Euroopa põhiväärtusi, millest me ei tohi hälbida,“ lausus Mikko. Fanaatikute poolt organiseeritud terrorirünnak vajab tema sõnul vastulööki, mille üheks väljenduseks on ka Euroopa ühtsus ja kartmatus.

Mikko pidas ülimalt kahetsusväärseks, et levib vandenõuteooria, nagu oleks ohvriterohke terrororirünnaku korraldanud sõjapõgenikud. „Sotsiaaldemokraadid seisavad vastu sellisele must-valgele maailmanägemisele. Peame sõjapõgenike vastuvõtmist Euroopas strateegiaks, millele me üleöö selga ei pööra. Jätkame nii nagu oleme kavandanud. Loodetavasti peab sõna ka peaminister, kes lubas Rootsit toetada sõjapõgenike kriisis,“ rääkis Mikko. „Tuleb mõista, et Süüria sõjapõgenikud pagevad olukorra eest, millele olime telekanalite kaasabil tunnistajaks Pariisis. Kordan seda, mis on korduvalt üle Euroopa kõlanud: islam ja terrorism on kaks erinevat asja.“

Mikko nõustus peaminister Taavi Rõivasega selles, et Euroopa Liit vajab hädasti uut globaalset Euroopa välis- ja julgeolekupoliitika strateegiat. „Eesti ettekirjutused Euroopa Liidu ja NATO tihedale koostööle kui Euroopa julgeoleku korralduse alusele on täielikult õigustatud,“ lisas ta.

Mikko kritiseeris aga seda, et Euroopa järgmise nelja aasta tähtsaim poliitikapaber jõuab tööhõivet ja inimest puudutavate teemade juurde alles viimases kolmandikus, pärast seda, kui on lahti mõtestatud turgu, metsa, jäätmekäitlust ja kosmost puudutavad valdkonnad. „Euroopa Komisjoni prioriteedid võimaldavad inimeste sissetulekuid ja sotsiaalset turvalisust suurendada eelkõige struktuurifondide rahastust kasutades. Kahjuks ei näe valitsuse Euroopa Liidu poliitika, ka struktuurifondide raha kasutamine ette, et oleks seatud selge eesmärk sotsiaalse kaitse suurendamisele,“ lausus Mikko, kutsudes valitsusjuhti mõtlema sellele, kas ja kuidas saaks „struktuuriraha“ toel kasvatada inimeste sissetulekuid.

„Sotsiaaldemokraadid kirjutavad väikeste mööndustega alla Eesti Euroopa Liidu poliitikale 2015-2019, eeldusel, et see poliitikapaber jääb avatuks,“ ütles Mikko.

Täiendav info:
Marianne Mikko
56463614

Tagasiside