Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade

11. veebruar

Sotsiaaldemokraadid ei toeta Eesti sõdurite saatmist Kesk-Aafrika Vabariiki, kuna valitsuse poolt rutakalt kavandatud missiooni puhul on rohkem küsimusi kui vastuseid.

„Eesti sõjalise missiooni lähetamine Kesk-Aafrika Vabariiki (KAV) on valitsuse otsus, mida ei ole avalikkusele piisavalt selgitatud,“ ütles riigikaitsekomisjoni liige Marianne Mikko. „Sotsiaaldemokraadid ei toeta ummisjalu sõjalisi missioone, mille põhjendused seisavad savijalgadel.“

Mikko väitel on valitsus püüdnud müüa mõtet, et Prantsusmaa palvele vastutulek ja üheskoos Kesk-Aafrika Vabariiki minek tähendab sedasama, mis artikkel viis “üks kõigi, kõik ühe eest” NATOs. Aga antud juhul ei ole tegu liitlaskohustuse täitmisega, vaid pigem hea tahte avaldusega. Lisaks puudub Eestil Aafrika strateegia, vastavat dokumenti alles töötatakse välja, rääkis Mikko.

„Piltlikult öeldes tuiskame prantslaste kutsel Aafrikasse, ilma et teaksime, mida meil endil oodata ja tahta on. Ka polnud esmaspäevase seisuga ükski teine Euroopa Liidu liikmesriik peale Prantsusmaa andnud kindlat sõna sinna jalaväekontingendi saatmiseks. Teada on vaid eri riikide lubadused transpordilennukite eraldamise osas,“ osutas Mikko täna riigikogu ees peetud kõnes.

Kesk-Aafrikas ootavad Eesti sõjamehi niiske vihmamets ja keeleprobleemid, seal levivad erinevad Musta Mandri tõved, loetles ta. „Lapssõdureid on seal sama palju kui sõdureid meie kaitseväes – kas oleme moraalselt sellisteks kokkupõrgeteks valmis? Kas me oleme valmis, kui seal leiab aset massiline naiste vägistamine? Mida teeb Eesti sõdur, kui on tunnistajaks massilisele tapmisele või massivägistamisele?,“ märkis Mikko.

Sõjalise missiooni Aafrikasse saatmise asemel võiks välisminister tõsta jõuliselt arenguabi ÜRO soovitud tasemele. Üleöö KAVi missioonile leitud 2,7 miljonit eurot tuleks anda hoopis arenguabiks, leidis Mikko.
„Sotsiaaldemokraadid seisavad igati solidaarsuse eest! Ent solidaarsusel ja solidaarsusel on vahe. Rääkimata sellest, kui solidaarsust alla kriipsutades aetakse tegelikult mingeid omi asju, millest avalikkust pole teavitatud,“ kinnitas Mikko.

Eesti kaitseväelaste Kesk-Aafrika missioonile saatmise arutelu jäi teisipäeval pooleli, kui riigikogu juhatus võttis eelnõu tekstis ja seletuskirjas olevate vastuolude ning ebakõlade tõttu mitu vaheaega.

Täiendav info:
Marianne Mikko
56463614

 

 

Tagasiside