Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu SDE fraktsiooni aseesimees Liisa Oviir nimetas täna parlamendis kriminaalpoliitika arutelul šokeerivaks justiitsministri öeldut, et kolmandik Eesti 13- kuni 16-aastastest lastest on kogenud seksuaalset väärkohtlemist.

“Laste seksuaalse väärkohtlemise ulatus on kindlasti koht, kus lüüa kõvasti häirekella. See on koht, kus tuleb jõuda põhjusteni ja sealt edasi eraldi kavani ennetuse osas ning laste, õpetajate ja vanemate teadlikkuse tõstmiseni,” sõnas Liisa Oviir. “Kuidas tunda ära ohu situatsioone, kuidas märgata hätta sattunut, kuidas käituda juba toimunud väärkohtlemise korral? See on valdkond, mis vajab väga erinevate ministeeriumite koostööd, lisaks justiitsministeeriumile peab kaasatud olema kindlasti siseministeerium, sotsiaalministeerum, haridusministeerium. Palun, teeme seda!”

Samuti õhutas ta seisma kuriteoohvrite, kannatanute õiguste eest, meenutades riigi peaprokuöri sõnu, et mullu kulus kahtlustatavate ja süüdistavate põhiõiguste kaitseks miljon eurot, kuid ohvrite direktiivi sätete kohane kannatanute põhiõiguste kaitse jäi rahastuseta.

“Kui kahtlustatavate puhul on sageli menetlusse sattumine sõltuv nende enda valikutest, siis kannatanu puhul enamasti mitte. Seega, kui piiratud võimaluste korral tuleb paratamatult teha valikuid, siis prioriteet peaks olema kannatanud, mitte kahtlustatavad,” rõhutas Liisa Oviir.

Tema sõnul tagab edukas kriminaalpoliitika, et ohvri õigused oleks kaitstud, et vajalikud menetlused oleksid läbiviidud optimaalse ajaga ja kaitstes kõigi osaliste, aga eelkõige kannatanute õigusi, see kõik võtab arvesse elanikkonna õiglustunnet ja kindlustab, et süüteod saavad adekvaatse hinnangu, ning süütegudega tekitatud kahjud hüvitatud.

Lisainfo: Liisa Oviir, tel 52 88 613

Tagasiside