Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
10. aprill

 

Sotsiaaldemokraadid esitasid täna arupärimise majandusminister Juhan Partsile saamaks teada, kuidas kavatseb valitsus leevendada kodukulude rekordilist hinnatõusu ja ohjeldada elektri ning soojusenergia edasist kallinemist.

„Statistikaameti andmetele kallinesid eluasemele tehtavad kulutused aasta jooksul 11% võrra ja tarbijahinnaindeks kasvas võrreldes 2011. aasta märtsiga 4,4%. Indeksit mõjutasid kõige enam eluasemele tehtavad kulutused, mis andsid kogutõusust üle 40%. Aastaga kallines soojusenergia 17,7%, elekter 13,7% ja gaas 11,7%,“ selgitas riigikogu majanduskomisjoni aseesimees Urve Palo. Kodukulude hinnaralli mõjutab Palo sõnul suurt osa Eesti inimestest, kuid eriti haavatavad on eakad ja vähekindlustatud lastega pered.

Seetõttu küsivad sotsiaaldemokraadid Partsilt, kuidas kavatseb viis aastat ametis olnud ja kodukulud alla viia lubanud minister leevendada oma valitsemisalas toimunud rekordilist hinnatõusu. Veel tahavad nad teada, mil moel plaanib riik täita eurodirektiivide nõuet, mille kohaselt on toasoe ja elektrienergia teenused, mis peavad olema minimaalses ja kokkulepitud hulgas igaühele kättesaadavad.

Majandusministril tuleb riigikogu ees selgitada, milliste meetmetega kavatseb valitsus leevendada elektrituru avanemisest tingitud elektri hinnatõusu 2013.aasta jaanuaris. Suure tõenäosusega kallineb tarbijatele elekter üheksa kuu pärast 16% võrra.

Lisaks kutsuvad sotsiaaldemokraadid Partsi esitama elektrituruseadusesse sätteid, mis kaitsevad tarbijaid senisest enam. „Viimastel päevadel on ilmunud artikleid sellest, kuidas Eesti Energia on lülitanud väiketarbijal maksmata arvete pärast ühepäevase etteteatamise järel elektri välja, mis läheb vastuollu kehtiva elektriturudirektiivi normidega. Samuti võtab Eesti Energia võlalt enneolematult suurt – 23%list intressi,“ seisab arupärimises.

Täiendav info:
Urve Palo
5177912

 

 

 

Tagasiside