Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
22. oktoober

Sotsiaaldemokraadid peavad 2015. aasta riigieelarvet eelarveks, mis asub otsustavalt lahendama Eesti ühiskonna kõige sügavamaid probleeme ja valupunkte.

„Uude eelarvesse on sisse kirjutatud tuntav lastetoetuste tõus. See on väga suur asi. Viimati tõusid universaalsed peretoetused pea 11 aastat tagasi, toona sündinud lapsed hakkavad juba jõudma murdeikka,“ märkis Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Karel Rüütli, tuues riigikogu ees peetud kõnes välja selle, et poliitilise tahte olemasolu korral saab ellu viia väga põhimõttelisi ja rahaliselt mahukaid otsuseid, mida varem on peetud võimatuks.

Järgmisel aastal tõuseb esimese ja teise lapse toetus 45 euroni, kolmanda lapse toetus 100 euroni ning vajaduspõhised peretoetused kerkivad ligi viis korda.

„Sotsiaaldemokraatide jaoks on tuleva aasta eelarve suureks tähiseks ka tasuta koolitoidu laienemine gümnaasiumiõpilastele,“ rääkis Rüütli. „Piinlik olukord, kus riik ei suutnud ega tahtnud pakkuda tasuta koolilõunat enam kui 22000le gümnasistile, saab peatselt lõpu.“
Lastega perede heaolu on nende eelarvemuudatuste mõjul selgelt paranemas. „Julgen öelda, et need tähistavad murrangut meie perepoliitikas – nad kannavad laste süvavaesuse kaotamise ja sündimuse tõusule pööramise väljakutset,“ lausus ta.

Veel tõi Rüütli esile ees ootava pensionitõusu, mis saab olema viimaste aastate suurim. „Tegu on maksimaalse kasvuga, mida pensioniindeks lubab. Pensionid kasvavad keskmiselt 5,9 protsenti. Ühtlasi saab keskmine vanaduspension olema jätkuvalt tulumaksuvaba,“ sõnas ta.

Rüütli tunnistas, et eelarve võimalused oleksid tuleval aastal paremad, kui 2015. aastal ei alaneks tulumaks 20 protsendini, millest võidavad eeskätt kõrgepalgalised. „Selles küsimuses jookseb meie ja koalitsioonipartneri vahel suur veelahe, nagu maksupoliitilistes küsimustes laiemalt. Sotsiaaldemokraadid on veendunud, et Eesti peab liikuma õiglasema maksustamise suunas, mis hõlmab ka tulumaksu ülevaatamist,“ lausus Rüütli.

„2015. aasta eelarve ei suuda pakkuda vastuseid kõigile murekohtadele. Aga ta astub jõulised sammud tugevama, hoolivama ja sidusama ühiskonna suunas,“ sõnas Rüütli.

Täiendav info:
Karel Rüütli, 5246312

 

 

Tagasiside