Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski kinnitusel ei aita valitsuse esitatud kodakondsusseaduse muudatused Eesti kodanikeks neid enam kui 1500 Eestis elavat last, kelle jaoks see eelnõu on justkui tehtud.

Riigikogus oli eile esimesel lugemisel eelnõu, mis küll lubab eksamiteta Eesti kodakondsust taotleda lastel, kelle üks vanematest on määratlemata kodakondsusega ja teine Vene Föderatsiooni kodanik, aga kellel tegelikkuses ei ole võimalik enne täisikka jõudmist kuidagi Eesti kodanikuks saada. Nimelt on eelnõusse kirjutatud sisse nõue, et laps peab loobuma Vene Föderatsiooni kodakondsusest, mida Venemaa aga ei võimalda.

Ossinovski hinnangul on tegu lubamatu inimeste üle irvitamisega. „Siseminister nimetab seda eelnõu „hea tahte avalduseks“ venekeelsete elanike suhtes. Ja ma olen igati nõus, et Eesti lapsed võiksid kasvada Eesti kodanikena. Eelnõu detailidesse süvenedes näeme aga, et hea tahte märk muutub ehtsaks sigaduseks. Kuna Venemaa seadused ei luba vabastada neid lapsi oma riigi kodakondsusest kuni täisealiseks saamiseni, tekib tõesti Ülle Madise viidatud kafkalik olukord: läheb laps koos vanemaga Politsei- ja Piirivalveametisse ning maksab ära 13 eurot riigilõivu, et taotleda kodakondsust. Jüri Ratase allkirjaga tuleb valitsuse korraldus anda talle kodakondsus. Aga see valitsuse otsus jõustub alles siis, kui laps toob tõendi, et ta on vabastatud Vene Föderatsiooni kodakondsusest,“ kirjeldas Ossinovski. Sellist tõendit ei saa aga laps tuua temast mitteolenevatel põhjustel, sest Venemaa seadused ei võimalda alla 18-aastastel Vene passist loobuda, lisas ta.

Ossinovski sõnul on Eesti parlamendi otsustada, kas anda neile lastele lihtsustatud korras kodakondsust või mitte anda. „Kui see otsus on tehtud, et me tahame sellele rühmale anda lihtsustatud korras kodakondsuse, siis peaks see olema riigi poolt käsitletud väärikalt,“ lausus Ossinovski. „Kafkalikud olukorrad tekitavad pisivimma ja pisivimm toob järk-järgult kaasa mitte sidusa ühiskonna, millest rääkis isand Helme, vaid tegelikult pigem vastupidi – ühe suure vimma.“

Sotsiaaldemokraadid esitavad eelnõule muudatusettepaneku, mis arvavad sealt „kafkalikud“ sätted välja. Samuti on nad algatanud omapoolse eelnõu, mis kohtleb Eestis elavaid lapsi kodakondsuse saamisel võrdselt ning võimaldab suuremal hulgal Eesti lastel tegelikult oma elu Eesti kodanikena alustada.

Täiendav info: Jevgeni Ossinovski, 554 5420

Tagasiside