Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski püstitas täna riigikogus esinedes eesmärgi viia lähema kümne aasta jooksul üks Eesti ülikoolidest maailma saja parima sekka ja tõstis esile hiljuti sõlmitud erakonna liidrite kokkulepet jagada edaspidi riigieelarvest üks protsent SKTst teadusele.

„Eestis on head ülikoolid. Aga nagu ütles äsja Eestis käinud majandusteadlane Jeffrey Sachs, et Eestis võiks olla mõni „superstaarülikool.“ Olulisemates maailma ülikoolide pingeridades on Eesti kõrgharidus pildil. Kaks autoriteetset pingerida (QS ja Times) asetavad Tartu Ülikooli 300-400 maailma parima ülikooli hulka. Samas on näiteks Helsingi Ülikool esimese saja seas,“ rääkis Ossinovski. „Meie järgmiseks tõsiseks sihiks olgu ühe Eesti ülikooli viimine maailma saja parima hulka. Tegu ei ole lihtsa ülesandega, aga kui seada see strateegiliseks sihiks ning sellesse investeerida, siis võiks see olla lähima kümnendi jooksul saavutatav,“ märkis Ossinovski teadus-ja arendusetegevusele pühendatud arutelul.

Ossinovski sõnul on see ettepanek otseselt seotud ka teaduse parema rahastamisega, sest teadust ei saa vaadata eraldi kõrgharidusest ja vastupidi. „Mul on ääretult hea meel, et teadlaskonna eestvedamisel realiseerus eelmise aasta detsembris minu pakutud idee sõlmida erakondade juhtide vahel selge kokkulepe, et järgmises riigi eelarvestrateegias leitakse vajalikud vahendid, et me jõuame mõne aastaga selleni, et teadusele eraldatakse lõpuks üks protsent SKTst. Teadus on tulevikuinvesteering ning selles osas peaks valitsema kaitsekuludega sarnane rahvuslik kokkulepe.“ lausus Ossinovski.

Oma kõnes peatus sotsiaaldemokraatide esimees ka sellel, et teadust ohustavad katsed kuulutada mõned valdkonnad prioriteetseteks. „Paljude poliitikute jutus ja ka praegu kehtivas teadusstrateegias näeme kiusatust kammitseda teadust. Seda toetavad omakasupüüdlikult ka mõned teadusasutuste juhid, lootuses, et just nende valdkond kujuneb rahastusotsuste tegemisel prioriteetseks,“ sõnas Ossinovski. Tema kinnitusel teadus on ja peab olema piirideta. Peame püüdlema parima, tõeliselt särava teaduse poole, kuid me ei tohi riigina ette kirjutada, millise lambipirni alt teadlane võtmeid peaks otsima. Usaldame selles teadlasi,“ märkis Ossinovski. Eriti ohtlikuks pidas ta ühiskonnateaduste, mis on teiste teadusharudega samavõrd olulised, allutamist majanduslikule loogikale.

Täiendav info: Jevgeni Ossinovski, 6316606

Tagasiside