Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kliimaneutraalsuse saavutamine eeldab ambitsioonikat roheinvesteeringute plaani. Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon tegi atmosfääriõhu kaitse seaduse muutmiseelnõule parandusettepaneku, mis kohustab valitsust kasutama 100% Euroopa Liidu heitmekaubanduse ühikute vahenditest kliimaeesmärgi saavutamiseks.

„Me tervitame valitsuse kokkulepet Euroopa Liidu kliimaneutraalsuse osas. See tähendab, et nüüd tuleb hakata hoogsalt investeerima Eesti väga suure süsinikujalajälje vähendamisse,“ ütles Jevgeni Ossinovski. „Meie ettepaneku realiseerumisel saab Eesti järgmise kümnendi jooksul investeerida täiendavalt enam kui pool miljardit eurot keskkonnaeesmärkide saavutamiseks. Just selleks ongi ju nimetatud ühikute süsteem ellu kutsutud.”

Riigikogu keskkonnakomisjoni kuuluva Ossinovski sõnul seisab Eestil ees suur töö, arvestades meie majanduse heitemahukust. „Eestil on OECD riikide seas kõige heitemahukam majandus, meie emissioonid SKT ühiku kohta on ligi kaks korda suuremad kui Poolal. Seejuures kasvasid meie emissioonid aastatel 2000-2014 tervelt 23 protsenti, mis on kõige kehvem näitaja pärast Türgit ja Lõuna-Koread.“

Uuel heitmekaubanduse perioodil on Eestil saada tänastes hindades kvoodiühikuid kokku pea 1,5 miljardi euro väärtuses. Siiani on sellest rahast vaid pool läinud kliimaeesmärkide saavutamiseks. „Seda teed edasi
liikudes teeks Eesti vaid direktiivi poolt lubatud miinimumpingutuse kliimaneutraalsuse suunas ning kasutaks ülejäänud raha eelarveaukude lappimiseks,“ leidis Ossinovski.

Sel nädalal avalikustatud SEI Tallinna raport rõhutab vajadust kiirendada roheinvesteeringuid juba eeloleval kümnendil, alustades näiteks nii korterelamute kui ka avaliku sektori hoonete soojustamisest, mis lisaks positiivsele keskkonnamõjule hoiab kokku raha ja parandab hoonete kvaliteeti.

Täiendav info: Jevgeni Ossinovski, 554 5420

Tagasiside