Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraadid ei toeta Keskerakonna algatust siduda vanemahüvitise maksmine asjaoluga, et vanemad käivad regulaarselt oma lapsega arsti juures, kuna see ei taga kõigi laste tervisekontrolli jõudmist.

„Me kindlasti jagame muret laste tervise pärast, kuid pakutud abinõu ei ole lahendus. Vanemahüvitise või peretoetuste maksmise peatamine võib hoopis kahjustada laste huvisid,“ ütles Helmen Kütt täna riigikogu kõnetoolist.

Väikelaste tervise nimel tuleb tõhustada infovahetust ning parandada perekondade, perearstide ja kohalike omavalitsuste koostööd, kinnitas Kütt. „Sotsiaalministeerium näeb lahendusena seiresüsteemi loomist, mille kaudu leitakse tervisekontrollis käimata jäänud lapsed üles ja suunatakse nad arstile. Oluline roll on siin haigekassal, kes jälgib laste tervisekontrollis käimist ja informeerib vajadusel perearsti, kes kutsub lapse visiidile,“ rääkis Kütt. „Juhul kui ema või isa ikka last arstile ei vii, siis peab see info jõudma  lastekaitsetöötajani, kelle kohus on koos vanemate ja perearstiga probleem lahendada. “ Samuti tuleb laiendada koduvisiite vastsündinute juurde, mida ei pea tegema arstid, vaid pigem õed ja ämmaemandad, lisas ta.

Küti sõnul peaks ideaalis iga laps jõudma kohe sünni järel automaatse teavituse teel  perearsti nimistusse. „Praktikas see veel ei toimi. Kahjuks ei pane mitmed perearstid sajaprotsendiliselt ka andmeid tervise infosüsteemi, samuti puudub süsteemide ühitavus,“ osutas ta lahendamist vajavatele kitsaskohtadele.

Keskerakonna otsuse eelnõu arutelu jätkub parlamendis homme.

Täiendav info:
Helmen Kütt
5114339

Tagasiside