Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraadist riigikogu õiguskomisjoni esimees Heljo Pikhof oponeeris täna riigikogus peetud arutelul justiitsminister Urmas Reinsalule, leides, et ultima ratio põhimõtte rakendamisega tuleb olla ettevaatlik.

„Ma ei saa täielikult nõustuda justiitsministri väitega, et tuleb kujundada ultima ratio põhimõttest lähtuv õigusloome. Kuigi karistusõiguses kasutatakse õigusloomet loomupäraselt viimase vahendina, siis kindlasti ei sobitu see põhimõte seisukohaga, et inimeste kaitseks ja ka sotsiaalse kindlustatuse tagamiseks lasub seadusandjal kohustus luua toimivad seadused,“ rääkis Pikhof õiguspoliitika arengusuundadele pühendatud debatil.

Pikhofi sõnul ei saa seadusi käsitleda äärmuslike või möödapääsmatute lahendusteedena. Nad põhinevad olulisel määral poliitilistel kompromissidel ja riigikogu liikmete südametunnistusel, pakkudes lahendusi ühiskonna ees seisvatele probleemidele, lisas ta.

„Eesmärgiks ei saa olla pelgalt seadusloome vähendamine, eesmärgiks olgu  Eesti ühiskonda arvestav ja mitte koormav õigusloome,“ kinnitas Pikhof.

Hea õigusloome juurde käivad Pikhofi sõnul ka kaasamine, läbipaistvus ja järelhindamine selle üle, kuidas väljapakutud regulatsioonid reaalselt toimivad ja millised on nende mõjud.

Täiendav info:
Heljo Pikhof
5119637

Tagasiside