Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Heljo Pikhof: „Naised, palun osalege sõeluuringutel!”

Emakaelavähi ennetamisest ja olukorrast Eestis räägib täna üleeuroopalisel emakakaelavähi vastasel kohtumisel sotsiaaldemokraat Heljo Pikhof.

„Väga kurb on, et kutsutud eesti naistest osaleb ainult 31% sõeluuringutel, mis on ainus võimalus avastada haigus varakult ,” ütles Riigikogu sotsiaalkomisjoni esinaine Heljo Pikhof.

Sõeluuringutega on võimalik ennetada kuni 80 protsenti emakakaelavähi juhtudest ja haiguse poolt põhjustatud surmadest. Näiteks Soomes toimib sõeluuring väga hästi. Võrreldes Soomega haigestuvad naised Eestis neli korda sagedamini ja surevad viis korda sagedamini.

Täna on olemas ka emakakaelavähi vastane vaktsiin, mis kaitseb naisi nakatumast enamlevinud papilloomviiruse tüüpidesse. ”Vaktsineerimine on täiendav vahend,  mis ei asenda sõeluuringuid ja varajast ravi,” ütles Pikhof.

Viimase kümne aasta jooksul on emakakaelavähi esinemissagedus pidevalt tõusnud nooremate naiste hulgas. Noortel naistel esineb palju HPV-viirusest põhjustatud vähieelseid seisundeid, mille ravi järgselt on neil rohkem ise-eneselikke aborte ja enneaegseid sünnitusi.

Eestit iseloomustab sage haigestumine ennetatavatesse kasvajatesse, suur suremus ja vähihaigete lühike eluiga võrreldes Euroopa arenenud riikidega.

Euroopa Emakakaelavähi Liit korraldab 21.jaanuarist teist korda emakakaelavähi nädalat Euroopas. Samaaegselt viiakse emakakaelavähi nädal läbi ka Eestis.

Lisainfo:
Heljo Pikhof
Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku fraktsiooni liige
Sotsiaalkomisjoni esinaine
511 9637
[email protected]

Teate edastas:
Karin Tammer
SDE pressiesindaja
555 89 250
631 6650
[email protected]

Tagasiside