Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
9. jaanuar

Sotsiaaldemokraatide nõudel tuleb siseminister Ken-Marti Vaheril riigikogu ees põhjendada, miks kasvas 2011. aastal järsult nii liiklussurmade kui tapmiste arv ja kes peaks võtma vastutuse traagiliste juhtumite tõusu eest.
„Vägivaldsete surmade arv Eestis on läinud järsule tõusule. Liiklussurmasid oli läinud aastal 101. 2010. aastal oli hukkunuid 79, mis teeb kasvuks traagilised 27 protsenti. Sama tendentsi näitab ka isikuvastaste kuritegude arvu kasv. Tapmisi ja mõrvu oli 2011. aastal 99 ehk teisisõnu kaotas 17 protsenti rohkem inimesi oma elu kurjategijate käe läbi,“ selgitas Andres Anvelt.

Tõsised tagasilöögid sisejulgeoleku tagamise vallas sundisid sotsiaaldemokraate esitama siseministrile arupärimist. „Milliseid meetmeid kavatseb siseministeerium kasutusele võtta, et vägivallasurmade arvu tõusu peatada ja taas langusele viia? Palume konkreetset tegevuskava nii lühiajalises kui ka pikaajalises perspektiivis,“ seisab arupärimises.

Samuti tuleb Vaheril öelda, mis rolli näeb siseministeerium endal kuritegevuse ohjeldamise korraldamisel ning kas ja kes peaks võtma vastutuse niivõrd tõsise ohvrisurmade arvu kasvu eest.

Sotsiaaldemokraadid juhivad samas tähelepanu Vaheri haldusalas toimunud arvukatele reformidele, millest keskseim oli politsei-ja piirivalveameti ühendamise lõpuleviimine, mida põhjendati vajadusega suunata täiendavaid ressursse siseturvalisuse tagamisse. „Toimunud on aga taandareng. Kas vägivallasurmade arvu pidev kasv ei ole tingitud asjaolust, et ühendameti moodustamine viidi läbi kiirustades, mistõttu esinevad Eesti suurima organisatsiooni juhtimises tuntavad puudujäägid ning vaja on teha uusi ja täiendavaid reforme?,“ küsivad sotsiaaldemokraadid ministrilt.

Täiendav info:
Andres Anvelt
5247747

Tagasiside