Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
15. oktoober

 

 

Tänasel SMS-laenude temaatikat käsitleval riigikogu nelja komisjoni ühisistungil kaitsevad sotsiaaldemokraadid ülempiiri seadmist kiirlaenu protsentidele ja kiirlaenuturu allutamist finantsinspektsiooni järelevalvele.

„Sotsiaaldemokraadid on järjekindlalt seisnud liigkasuvõtmise piiramise ja laenuvõtjate õiguste parema tagamise eest, sest kiirlaenuturu korrastamine on hädavajalik. Kui kehtestada lagi SMS-laenu kogukulule, lõpeb inimeste nöörimine kõrgete protsentidega,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna aseesimees ja parlamendi õiguskomisjoni liige Andres Anvelt. „Meie teise ettepaneku järgi hakkab tulevikus kiirlaenuandjaid tarbijakaitseameti asemel kontrollima finantsinspektsioon. Finantsinspektsiooni õigused on palju laiaulatuslikumad, mis lubab kontrolli laenuandjate tegevuse üle tõhustada.“ Tänane seadusandlus käsitleb Anvelti sõnul kiirlaenu tarbijakrediidina, võrdsustades ta õiguslikult tolmuimeja järelmaksuga ostmisega.

Kindlasti on tervitatav, et kiirlaenuturu probleemide arutamiseks toimub rahandus-, õigus-, majandus- ja sotsiaalkomisjoni liikmete osavõtul Toompeal avalik istung, märkis Anvelt. „Aga siinkohal on põhjust koalitsioonisaadikutelt küsida, miks nad lükkasid septembris tagasi sotsiaaldemokraatide vastavasisulise eelnõu. Mõistlik olnuks meie eelnõu esimene lugemine lõpetada ja seejärel asjaga sügavuti edasi tegeleda,“ leidis Anvelt.

Sotsiaaldemokraatide pakutud võlaõigusseaduse muudatused oleksid kehtestanud eraisikutele antavatele laenude krediidikulukuse määrale piirangu. Ettepaneku kohaselt ei tohi antud määr „ületada kolmekordset Eesti Panga avaldatud keskmist krediidiasutuse poolt eraisikutele antud tarbimislaenude kulukuse määra.“ Aprilli seisuga oli vastav määr 32,5 protsenti aastas. Samuti keelustaksid sotsiaaldemokraadid kiirlaenude sularahas väljastamise.

„Tuhanded inimesed on sattunud laenusõltuvusse. Et enese „lõhkilaenamist“ ja vaesusse langemist oleks vähem, tuleb kiirlaenuturgu reguleerida ja seada SMS-laenu andvatele ettevõtetele karmimad reeglid,“ sõnas Anvelt.

Riigikogu komisjonide ühisistung algab kell 14.

Täiendav info:

Andres Anvelt

5247747
 

 

Tagasiside