Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
3. aprill

 

Sotsiaaldemokraadid tahavad täna algatatud karistusseadustiku täiendamisega muuta alaealiselt seksi ostmise kuriteoks, et aidata kaasa prostitutsiooni ja inimkaubanduse vähendamisele.

„Meie eesmärgiks on vähendada prostitutsioonile kaasatud ja ahvatletud noorte inimeste arvu. Erinevad uuringud ja ekspertide arvamused osutavad, et suur osa prostitutsiooniga tegelevatest täiskasvanutest on asunud oma keha müüma juba alaealiselt, mistõttu on oluline vähendada nõudlust sellise tegevuse suhtes,“ märkis eelnõu autor Andres Anvelt.

2006. aastal läbi viidud uuringu kohaselt alustab vähemalt 50 protsenti prostitutsioonile kaasatud naistest seksiteenuse pakkumist alaealiselt. Alla 18-aastaselt seksi ostmise kriminaliseerimise kannab Anvelti sõnul selgelt ka ennetavat iseloomu, sest hirm karistuse ja avaliku hukkamõistu ees pärsib kindlasti kuritegelikku ostusoovi.

Isikut, kes on nooremale kui 18-aastasele isikule või teda kupeldavale isikule pakkunud tasu selleks, et astuda temaga suguühtesse või rahuldada muul viisil sugulist kirge, karistatakse eelnõu järgi rahatrahvi või kuni kolmeaastase vanglakaristusega. Kuni viieaastane karistus on ette nähtud isikutele, kes ostavad seksiteenust neilt alaealistelt, kes on sunnitud prostitutsiooniga tegelema inimkaubanduse ohvritena. „Karistatav peab olema ka igasuguse alaealiselt prostitutsioonile iseloomuliku teenuse ostmine. Näiteks see, kui ostja soovib sugulist kirge rahuldada kas visuaalselt või interneti teel, lubades alaealisele sellise tegevuse jälgimise või mõnel muul moel kaasaaitamise eest tasu,“ selgitas Anvelt.

Sotsiaaldemokraatide eelnõu sihiks on vältida ka Eesti muutumist seksiturismi sihtkohariigiks. Alaealiselt prostituudilt teenuse ostmine on kriminaliseeritud enamikes lähiriikides – Soomes, Rootsis, Leedus, Norra ja Taanis.

Täiendav info:
Andres Anvelt
5247747

 

 

Tagasiside